Szczepionka na nadciśnienie

Szczepionka, która będzie obniżać ciśnienie krwi nawet na pół roku – właśnie nad takim przełomowym preparatem pracują naukowcy z Osaka University w Japonii.

Badacze zaprojektowali szczepionkę DNA, obierającą na cel angiotensynę II (angiotensyna II to hormon peptydowy, który wykazuje najsilniejsze działanie kurczące błonę mięśniową naczyń krwionośnych).

W ramach studium szczury ze spontanicznym nadciśnieniem szczepiono trzykrotnie w odstępie 2 tygodni. Szczepionka nie tylko obniżała ciśnienie na 6 miesięcy, ale i zmniejszała uszkodzenia powodowane przez nadciśnienie w tkance serca i naczyń krwionośnych. Nie zaobserwowano oznak uszkodzeń nerek czy wątroby.

Autorzy publikacji z pisma American Heart Association „Hypertension” podkreślają, że szczepionka działa podobnie do inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACEI). Wcześniej testowano już inne szczepionki na nadciśnienie, ale dotąd żadna nie działała tak długo, pojawiały się też skutki uboczne.

Jak podkreśla prof. Hironori Nakagami z Osaka University, współautor badania, akademicy zamierzają jeszcze bardziej wydłużyć czas działania szczepionki DNA.

Technologia opracowana przez Japończyków może być również stosowana do tworzenia innych szczepionek.

(Źródło: kopalniawiedzy.pl)

4.8/5 - (64 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH