Na nadciśnienie tętnicze cierpi w Polsce około 30 proc. dorosłej populacji, a prognozy przewidują, że do 2035 roku liczba chorych zwiększy się o około 2/3.
Pamiętajmy, że podwyższone ciśnienie często nie powoduje żadnych objawów, więc wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy ze swojej przypadłości. Nieleczone lub nieprawidłowo leczone nadciśnienie może prowadzić do zawału serca i udaru mózgu – dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie pomiarów ciśnienia tętniczego krwi.
Regularne pomiary
Niestety, sporadycznie wykonany pomiar (np. podczas wizyty u internisty) nie jest miarodajny – może pokazywać zarówno zaniżone, jak i podwyższone ciśnienie w stosunku do faktycznego. Sama wizyta u lekarza może być na tyle stresująca dla pacjenta, że wynik będzie zbyt wysoki. Natomiast u osób, które mają skoki ciśnienia, podczas jednokrotnego pomiaru możemy ich nie wykryć. Z tego względu wskazana jest regularna kontrola ciśnienia tętniczego – powinien pamiętać o tym każdy, bez względu na wiek.
Prawidłowo pomiary powinny być wykonywane dwa razy dziennie, najlepiej o tych samych porach każdego dnia. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu między dokonaniem pomiaru a wysiłkiem fizycznym, czy spożyciem środków wpływających na ciśnienie (takich jak kawa czy alkohol).
Odpowiedni ciśnieniomierz
Obecnie na rynku dostępne są aparaty automatyczne lub półautomatyczne, które są o wiele wygodniejsze w użyciu niż ciśnieniomierze rtęciowe i nie ustępują im precyzją pomiaru. Przed zakupem ciśnieniomierza warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Zalecane jest zakupienie aparatu naramiennego, ponieważ nadgarstkowe cechują się mniejszą powtarzalnością wyników. Jeżeli kupuje go osoba starsza, powinniśmy zwrócić uwagę na łatwość obsługi oraz wielkość wyświetlacza; przed zakupem pacjent powinien sprawdzić, czy będzie w stanie używać aparatu bez pomocy innych osób. Pomocna będzie również funkcja zapisywania wyników, tak aby można je było monitorować na bieżąco. Warto także zwrócić uwagę, czy dany aparat może być stosowany u pacjentów z arytmią (nowsze modele dodatkowo posiadają funkcję jej wykrywania).
Zobacz, jaki produkt w tej kategorii został zgłoszony do Nagrody Zaufania „Złoty OTIS 2013”. Oddaj swój głos w plebiscycie i wygrywaj nagrody!
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.