Etykiety produktów spożywczych

Etykiety produktów spożywczych


Dbasz o zdrową dietę, więc starasz się kupować zdrowe produkty. Jak rozpoznać te najbardziej wartościowe i nie dać się nabić producentom w butelkę?
Po prostu uważnie czytaj etykiety!Producenci żywności często stosują chwyty marketingowe, aby zwiększyć sprzedaż. Wiedzą, że produkty reklamowane jako zdrowsze i tańsze, podane w atrakcyjnym opakowaniu przyciągają uwagę klientów. Dlatego musisz być czujna i czytać nie tylko to, co jest napisane dużymi literami, ale też drobnym drukiem.

Czym smarować pieczywo?
Sklepowe półki uginają się od różnego rodzaju maseł, margaryn, masmiksów. Przeciętnemu człowiekowi trudno je rozróżnić między sobą. Dlaczego? Bo opakowania margaryn i masmiksów producenci czasem podrabiają pod te „maślane”. Jeśli nie wczytamy się dokładnie w etykietę, możemy na przykład zamiast masła ostrołęckiego kupić jakiś masmiks.

Czy ma to jakieś znaczenie? Oczywiście! Masło to tłuszcz z mleka, margaryna jest robiona z olejów roślinnych, natomiast masmiksy to mieszanina tłuszczów roślinnych i zwierzęcych. Niestety masmiksy i niektóre margaryny zawierają spore ilości szkodliwych izomerów trans kwasów tłuszczowych.

Na pewno nie nadają się dla małych dzieci. Kupując masło, nie daj się też nabrać na napis „bez konserwantów”. Tak naprawdę w żadnym maśle nie ma konserwantów! Często jednak producenci dodają takie napisy po to, żeby konsumenci uwierzyli, że ich produkt jest lepszy niż pozostałe.

Sok, napój czy nektar?
Sok owocowy to zupełnie coś innego niż nektar i napój. Powinien się składać w 100 proc. z owoców. Niestety większość soków jest produkowana z koncentratów owocowych, do których dodaje się wodę. To dlatego sok pomarańczowy z kartonu nie przypomina w smaku tego, który przygotowujesz w domu. Z soków dostępnych w sklepie najlepsze są tzw. świeże (jednodniowe).

Są one jedynie pasteryzowane i nie dodaje się do nich wody. Natomiast napoje są znacznie mniej wartościowe niż soki. Przede wszystkim dlatego, że składają się głównie z wody i zawierają sporo cukru. Zawartość soku owocowego zwykle nie przekracza w nich 20 proc. W litrze napoju pomarańczowego znajdziesz zaledwie 200 ml soku i to z koncentratu!

Są producenci, którzy pakują napoje w opakowania do złudzenia przypominające te od soków. Nawet napisy są prawie identyczne: „pomarańczowy” i „100%”. Jedynie maleńki napis pod spodem informuje, że „100%” odnosi się na przykład do dziennego zapotrzebowania na witaminę C. A to przecież zupełnie coś innego!

Bardzo myląca jest też nazwa „nektar”. Nie zawsze oznacza ona skoncentrowany sok. Często jest to po prostu napój z większą ilością cukru.

Mleczne zagadki
Lubisz jogurty, serki, twarożki z dodatkiem owoców? To dobrze, bo mleczne przetwory są zdrowe. Bardzo się jednak od siebie różnią. Czasem na opakowaniu widzisz piękne truskawki, tymczasem w środku jest tylko ich zapach, a owoców… ani grama!

Dlaczego?
Przeczytaj dokładnie etykietę. Jest tam wyraźnie napisane: „jogurt o smaku truskawkowym”, a nie „jogurt z truskawkami”. Nawet barwnik, który znajduje się w środku, nie pochodzi z truskawek, tylko z buraków. Jeśli więc chcesz zjeść prawdziwy jogurt owocowy, kup jogurt naturalny i dodaj do niego owoce.

Bardzo modne jest ostatnio pisanie na etykietach produktów mlecznych, że są probiotyczne, czyli zawierają szczepy pożytecznych bakterii. Jednak nie każdy jogurt czy kefir zasługuje na takie określenie. Jogurty probiotyczne to te, które – oprócz bakterii kwasu mlekowego – zawierają szczep bakterii o udokumentowanych naukowo właściwościach zdrowotnych.

Płatkowe figle
Płatki śniadaniowe z pewnością kojarzą ci się ze zdrowym posiłkiem. To prawda, płatki zbożowe (kukurydziane, musli) początkowo były uważane za lek na wiele dolegliwości układu pokarmowego. Niestety te, które kupujesz dziś w sklepie, niewiele mają z nimi wspólnego. Większość to produkty wysoko przetworzone, z ogromną ilością cukru – nawet do 40 proc. składu.

Sprawdź na opakowaniu, ile w płatkach, które chcesz kupić, jest cukru, a ile mąki. Zwróć też uwagę na jej rodzaj. Najbardziej wartościowa jest pełnoziarnista (ma najwięcej witamin). Przeczytaj też, czy w płatkach nie ma stabilizatorów smaku i konserwantów.

Najmniej słodkie wydają się płatki kukurydziane. Choć niewielka zawartość cukru jest ich zaletą, to zawartość soli jest ich wadą.

4.8/5 - (286 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH