Biegunka podróżnych – nowa szczepionka

Biegunka podróżnych nie musi być już groźna. Szczepionka chroniąca przed biegunką podróżnych to najnowsze odkrycie brytyjskich naukowców. Preparat ma zapobiegać biegunkom zarówno o łagodnym, jak i ciężkim przebiegu, wymagającym hospitalizacji lub wręcz zagrażającym życiu.

Nowa szczepionka, opracowana przez specjalistów z wydziału inżynierii biochemicznej i biotechnologii Uniwersytetu w Cambridge, stymuluje odporność zarówno wobec groźnych enterotoksycznych szczepów Escherichia coli, jak i wobec wywołujących dur brzuszny (tyfus) bakterii Salmonella typhi.

Szczepionka ma postać podawanych doustnie kapsułek. Nie wymagają przechowywania w lodówce, co może znacznie ułatwić jej stosowanie w ubogich krajach o gorącym klimacie.

Naukowcy z Cambridge mają też nadzieję na stworzenie podobnej szczepionki przeciwko innym bakteriom, np. Clostridium difficile, wywołującym rzekomobłoniaste zapalenie jelit.

Na razie nową szczepionkę przeciwko biegunce podróżnych przetestowano na zwierzętach. Wyniki tych testów były bardzo obiecujące. Nie wiadomo, kiedy preparat może trafić na rynek, ale jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie badań klinicznych z udziałem ochotników.

Na biegunkę podróżnych, nazywaną też potocznie „zemstą faraona”, choruje rocznie około 10 milionów ludzi. Stwierdza się ją u 20–40 proc. podróżujących do obszarów wysokiego ryzyka. Najbardziej narażeni na nią są ci, którzy udają się do krajów ubogich, np. w Afryce, Ameryce Łacińskiej, Azji i na Bliskim Wschodzie.

Przyczyną ponad 80 proc. przypadków biegunki podróżnych są bakterie, zwykle enterotoksyczne, enteroagregacyjne lub enteropatogenne szczepy Escherichia coli, a także Campylobacter, Shigella i Salmonella. Źródłem zakażenia jest najczęściej zanieczyszczona woda.

(Źródło: The Telegraph, medexpress.pl)

4.6/5 - (100 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH