Stopa cukrzycowa: jak zmniejszyć liczbę amputacji

Wdrożenie profilaktyki i oglądanie przez pielęgniarkę w poradni stóp diabetyków mogłoby zmniejszyć liczbę amputacji stóp cukrzycowych nawet o dwie trzecie – uważają specjalistki.

Statystyki są zatrważające: co 15 sekund na świecie dochodzi do amputacji kończyny, a 70 proc. z tych zabiegów dotyczy chorych na cukrzycę. Co więcej, obniża się wiek diabetyków, którym trzeba amputować stopę z powodu zespołu stopy cukrzycowej.

Justyna Kapuściok, prezes Polskiego Towarzystwa Podologicznego, podczas niedawnej VIII Konferencji Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii „Powikłania i cukrzyca – luksus posiadania wyobraźni”, tłumaczyła, że te przykre statystyki może zmienić jedynie profilaktyka.

W ocenie ekspertki problem zespołu stopy cukrzycowej został nagłośniony i to już spowodowało, że zmniejszyła się liczba dużych amputacji. Chociaż trzeba przyznać, że coraz częściej amputacje trzeba przeprowadzać już u młodych, aktywnych zawodowo 20-30-letnich diabetyków.

Zdaniem Mirosławy Młynarczuk, specjalistki pielęgniarstwa diabetologicznego, nie zawsze te najbardziej widoczne i rozległe zmiany na stopie są tymi najgroźniejszymi. – Czasami małe owrzodzenie jest dużo gorsze. Okazuje się na przykład, że penetruje w głąb stopy, aż do kości – tłumaczy.

Jeśli chodzi o tzw. stopę neuropatyczną, to w tym przypadku wcale nie powinno dochodzić do amputacji. – Jest to stopa ukrwiona. Kiedy jest dobrze leczona, nie powinno być amputacji. Niestety pacjenci nie trafiają na czas do specjalisty. Czasami bywa, że oczekiwanie do poradni jest tak długie, iż na leczenie jest za późno – ocenia Młynarczuk.

-System jest niewydolny, ale same spróbujmy coś zrobić – przekonywała podczas konferencji prezes Kapuściok.

Obie specjalistki są przekonane, że oglądanie przez pielęgniarkę w poradni stóp osób chorych na cukrzycę, a także wdrożenie odpowiedniej profilaktyki mogłoby znacząco zmniejszyć liczbę amputacji, nawet o dwie trzecie.

Mirosława Młynarczuk uważa, że wiele stóp cukrzycowych można uratować, jeśli pielęgniarki w poradniach POZ i poradniach diabetologicznych będą przeprowadzać oględziny stóp wszystkich pacjentów z cukrzycą, którzy zgłaszają się na wizytę do lekarza.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)

4.8/5 - (70 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH