Co 3 Polak po 35 roku życia ma problemy z płucami

Wyniki testów przeprowadzonych za pomocą aplikacji POChP Skaner, zaskoczyły nawet ekspertów kampanii Płuca Polski. Okazuje się, że co trzeci użytkownik aplikacji, który ukończył 35 lat boryka się z problemami związanymi z oddychaniem.

Eksperci apelują, aby pamiętać o profilaktycznych badaniach płuc, które pozwalają na wczesną diagnozę przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Sprawdź swoje płuca

Możesz sprawdzić, w jakim stanie są twoje płuca. Teraz jest to możliwe nawet bez wychodzenia z domu. Wejdź na stronę www.plucapolski.pl i opowiedz na kilka pytań dotyczących kondycji zdrowotnej. Z testu skorzystało już ponad 4000 osób. Dane uzyskane z POChP Skanera wyglądają niepokojąco: co trzecia osoba po 35 roku życia (34,66% badanych) zaliczana jest do grupy wysokiego ryzyka zagrożonego przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Po 50 roku życia odsetek wzrasta i wynosi aż 38,79%.

prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski, Kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi:

Chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc jest w Polsce ok. 2 mln. Spośród nich tylko 25% ma postawioną diagnozę. Ze względu na bardzo niski stopień świadomości społeczeństwa na temat tej choroby, potrzebne są działania, które pomogą zmienić ten stan rzeczy. Kampania Płuca Polski wypełnia tę lukę. W jej ramach podejmowane są inicjatywy, które mają na celu upowszechnić informacje na temat POChP. Jedną z nich jest POChP Skaner. Pytania tworzące aplikację powstały we współpracy z pulmonologami. Wyniki bardzo nas zaskoczyły. Nie spodziewaliśmy się, że aż tyle osób, które korzystają z POChP Skanera, znajduje się w grupie ryzyka.

Wczesna diagnostyka zwiększa szanse

Przewlekła obturacyjna choroba płuc nie jest możliwa do wyleczenia. Wczesna diagnoza może znacząco jednak poprawić jakość życia pacjenta. Jednak aż 48,8% badanych, którzy mają problemy z oddychaniem, nigdy nie robiło testu spirometrycznego. To proste i nieinwazyjne badanie. Pomaga ono znaleźć przyczynę problemów z oddychaniem czy niepokojącego spadku kondycji. Spirometria zajmuje od 5 do 10 minut, a pacjent od razu dostaje wydruk z wynikiem.

Eksperci podkreślają, iż wczesne rozpoznanie POChP jest warunkiem szybkiego podjęcia terapii, która może spowolnić proces rozwoju choroby. Wcześniejsze wykrycie choroby pozwoli na dłuższe i bardziej komfortowe życie.

POChP jedną z najczęstszych przyczyn zgonów

Według Światowej Organizacji Zdrowia POChP zajmuje 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów. W Polsce z jej powodu rocznie umiera ok. 17 tys. osób. Na świecie co godzinę umierają średnio dwie osoby. Przewlekła obturacyjna choroba płuc dotyka głównie osoby w średnim i starszym wieku. Z powodu niskiej świadomości, pacjenci często zgłaszają się do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby. 75% chorych Polaków żyje w nieświadomości, lekceważąc objawy, takie jak kaszel czy uczucie duszności. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka oraz podnoszenie świadomości społeczeństwa o przyczynach choroby oraz skutkach, jakie ona ze sobą niesie.

Kampania Płuca Polski

Kampania Płuca Polski ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z zachorowaniem. Jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii w listopadzie 2016, 40% Polaków deklaruje, że wie, co oznacza skrót POChP, natomiast poprawnie rozwinąć go potrafi jedynie 42% z nich. We wszystkie działania kampanii angażują się eksperci medyczni, liderzy opinii oraz sportowcy, którzy zachęcają do wykonywania badań spirometrycznych. Wszelkie aktywności odbywają się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej oraz Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

źródło: informacja prasowa Global Reach Public Relation Network
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH