czym-jest-wulwodynia

Wulwodynia – co to jest i czym się objawia?

Wśród wielu rodzajów bólów kobiecych, jest to jeden z najmniej jednoznacznych, który posiada wiele oblicz i przyczyn. Czym jest tajemnicza wulwodynia? 

Wulwodynia jest rodzajem przetrwałego bólu sromu, w przypadku którego nie można znaleźć organicznej przyczyny. Przyczyna bólu może być zarówno spontaniczna, jak i prowokowana – np. w reakcji na dotyk, ucisk czy współżycie seksualne.

Wulwodynia to nie tylko jednoznaczny ból, ale także uczucie otarcia, kłucie, pieczenie, ciągnięcie, ucisk czy świąd. To także odczucie suchości pochwy czy nadwrażliwość wejścia do pochwy. Może powodować dyskomfort podczas współżycia z partnerem, oraz przeszkadzać w codziennych czynnościach.

Jakie są objawy wulwodyni?

Dolegliwości związane z wulwodynią są często mniej uciążliwe niż zwykły ból,  niemniej stanowią wyraźny dyskomfort, szczególnie w sytuacjach, gdy objawy nawracają lub utrzymują się przez dłuższy czas.

Choroba określona jako wulwodynia została opisana w 2003 roku. Jednak na całym świecie wciąż istnieje niewielka świadomość w zakresie istnienia zjawiska wulwodynii, zarówno w społeczeństwie, jak i środowisku medycznym.

Skąd się bierze wulwodynia?

Wulwodynia, u większości kobiet, bierze się z dysfunkcji mięśni dna miednicy w postaci nadmiernego napięcia (PFMD/hypertonicity). Duża grupa mięśni i powięzi w miednicy będąc w stanie nadmiernego napięcia, generuje dolegliwości z przepony miednicy. Zaś ucisk cewki moczowej powoduje skurcze pęcherza moczowego i objawy dyzuryczne, jak zapalenie pęcherza.

Ból warg sromowych to inaczej ból przeniesiony z nieprawidłowo napiętych mięśni. Srom, mimo że jest zdrowy, powoduje odczuwanie dolegliwości – tak powstaje wulwodynia.

Jeśli spotykasz się z opisanymi objawami, warto sięgnąć po poradę specjalisty. Ból, bez względu na umiejscowienie i przyczynę, powinien być leczony. Świadomość co do możliwości leczenia bólu stale rośnie, dlatego nie warto trzymać swoich dolegliwości w sekrecie, lecz skonsultować z odpowiednim fachowcem. Spytaj swojego lekarza rodzinnego o wulwodynię i dostępne metody leczenia tej dolegliwości.


Źródło: informacja prasowa / www.feminum.pl

4.9/5 - (320 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH