Pigułka "Dzień po" - zapobieganie ciąży

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej – jak postępować?

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej to duży stres dla tych kobiet, które korzystają z tej metody zapobiegania ciąży.  Dzieje się tak z różnych powodów: nadmiar obowiązków, tempo życia lub nagła zmiana  w typowym rozkładzie dnia. To powoduje, że czasem zapominamy o ważnych rzeczach, a jedną z nich jest przyjęcie tabletki antykoncepcyjnej. Gdy to się zdarzy, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą rozsądnie podjąć decyzję co do dalszych kroków w procesie zapobiegania ciąży.

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej

Najważniejszą zasadą skutecznej antykoncepcji hormonalnej jest jej regularne przyjmowanie. Zaleca się, by tabletka antykoncepcyjna, była zażywana zawsze o tej samej godzinie. To niezbędny krok, by preparaty hormonalne wykazywały się skutecznością w działaniu.

Pominięcie tabletki, a także wydłużenie przerwy pomiędzy kolejnymi opakowaniami, podnosi, ryzyko wystąpienia owulacji, a to natomiast może w konsekwencji doprowadzić do zapłodnienia i ciąży. Jak postępować, gdy zapomnisz przyjąć tabletkę antykoncepcyjną? 

Sprawdź rodzaj tabletki i czas opóźnienia

Najważniejsze: ustal ile czasu minęło od chwili, gdy powinnaś zażyć tabletkę. Jeśli minęło mniej niż 12 godzin od normalnej pory, kiedy przyjmujesz tabletkę, musisz niezwłocznie wziąć zaległą pigułkę, i pilnować, by kolejne przyjmować już o stałej porze.

W przypadku, gdy antykoncepcja, którą stosujesz, zawiera tabletki placebo, i zapomnianą tabletką jest właśnie jedna z nich, to nie masz się czym martwić. Pigułki placebo nie zawierają hormonów – ich zadaniem jest wyrobienie nawyku, by regularnie, codziennego przyjmować tabletki.

Minęło więcej niż 12 godzin opóźnienia w przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej czynnej? Co robić?

Sprawdź, który to tydzień przyjmowania tabletki

Jeśli od momentu przyjęcia ostatniej tabletki minęło więcej niż 12 godzin, musisz określić, który to dzień przyjmowania antykoncepcji.

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej - schemat działania
Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej – schemat działania

1-7 dzień 

Jeśli zdarzyło ci się uprawiać seks w ciągu poprzednich 7 dni przed pominięciem tabletki, w pierwszym tygodniu nowego opakowania – najlepiej skonsultuj się z ginekologiem. Istnieje poważne zagrożenie zajścia w ciążę. Jeśli jednak nie doszło do współżycia –weź zaległą pigułkę, a przez następny tydzień stosuj mechaniczną antykoncepcję, np. w postaci prezerwatywy.

8-14 dzień

Gdy pominęłaś tabletkę w drugim tygodniu nowego opakowania, weź niezwłocznie zaległą pigułkę. Nawet, gdyby oznaczałoby to przyjęcie dwóch tabletek na raz. Następnie, przez następne 7 dni stosuj podczas współżycia prezerwatywę lub inną mechaniczną antykoncepcję. Pamiętaj, by następne tabletki przyjmować już o stałej porze.

15-21 dzień

Jeśli pominęłaś tabletkę antykoncepcyjną w 3. tygodniu przyjmowania tabletek, dokończ tabletki z bieżącego opakowania i rozpocznij kolejne. Nie rób 7-dniowej przerwy, nie przyjmuj też tabletek placebo.

Podczas stosowania kolejnego opakowania może pojawić się plamienie, a po jego zakończeniu powinno wystąpić krwawienie lub plamienie. Jeśli nie wystąpi, może to wskazywać na ciążę – zgłoś się w takim przypadku do ginekologa.

Korzystaj z pomocy

Sposób postępowania w przypadku pominięcia tabletki jest załączona w każdej ulotce środków antykoncepcyjnych. Jeśli z jakichś powodów, nie masz przy sobie ulotki, to warto skorzystać ze zweryfikowanej wiedzy dostępnej w internecie. Warto oczywiście zasięgnąć porady specjalisty – zarówno lekarza ginekologii, jak i swojego lekarza rodzinnego.

Nie zapominaj przede wszystkim o systematyczności w przyjmowaniu tabletek. Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej może nieść ze sobą ryzyko zajścia w niechcianą ciążę. Wyrobienie w sobie nawyku codziennego stosowania antykoncepcji to podstawa rozsądnego planowania rodziny. Pomocne w utrzymaniu systematyczności mogą być chociażby aplikacje na telefon, przypominające o konieczności zażycia tabletki.

 


Źródło: informacja prasowa / antykoncepcjanamiare.pl

4.8/5 - (245 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH