Stopy dziecka - pielęgnacja

Stopy dziecka – jak je prawidłowo pielęgnować?

Pielęgnacja stóp malucha jest niezwykle ważna. Niestety często o tym zapominamy, a dziecięce stopy trzeba regularnie obserwować, aby móc odpowiednio szybko reagować na każdą niepokojącą zmianę. Zaniedbania w wieku niemowlęcym mogą bowiem skutkować poważnymi dolegliwościami w późniejszym czasie. 

Stopy dziecka są zupełnie inne niż stopy osoby dorosłej. Wydaje nam się, że nie trzeba o nie dbać, gdyż są nawilżone, różowe. Chcąc wiedzieć w jaki sposób najlepiej o nie zadbać, warto zastosować się do kilku, podstawowych rad.

Obserwuj stopy dziecka

Pierwszy rok życia malucha jest niezwykle ważny, nie tylko ze względu na rozwój jego mózgu, ale również rozwój psychoruchowy. Wszelkiego rodzaju zaniedbania czy przeoczenia w wieku niemowlęcym, mogą mieć wpływ na późniejsze zdrowie dziecka. Chcąc uniknąć w przyszłości problemów ze stawami czy kręgosłupem, należy bacznie obserwować stopy malucha. Niezwykle ważna dla jego zdrowia i komfortu jest również odpowiednia pielęgnacja i obserwacja wzrostu paznokci.

Niektóre dzieci rodzą się z tendencją do ich wrastania, dlatego należy uważać, aby nie miały za ciasnych skarpetek albo za małych śpioszków, które mogą prowadzić do wrastania paznokci – mówi dr Gałęcka.

Należy również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób obcinamy paznokcie małego dziecka, gdyż nie mogą być zbyt krótkie.

Najlepiej, aby były skracane do długości 1 mm. Powinniśmy również starać się, aby paznokcie były obcinane tak, jak pozwala na to ich kształt, a nie chcieć na siłę uzyskać np. kąt prosty na bokach – radzi dr Gałęcka.

Warto również pamiętać, aby były one opiłowane, żeby nie zaciągały skarpetek albo śpioszków, ponieważ i to może doprowadzić do wrastania paznokci.

Profesjonalna pielęgnacja

U małego dziecka możemy zastosować różnego rodzaju kosmetyki, musimy jednak pamiętać, aby były to kosmetyki profesjonalne. Powinny zawierać one wszystkie potrzebne substancje, aby nawilżyć i natłuścić delikatną skórę dziecka – mówi dr Gałęcka.

Stopy malucha posiadają bardzo dużo gruczołów potowych. Warto o tym pamiętać, wybierając dla niego odpowiednie skarpetki. Powinny być one delikatne i przewiewne, najlepiej bawełniane. Zmieniajmy je także za każdym razem, kiedy maluch się spoci, aby uniknąć rozwoju grzybów i bakterii. Najlepiej, aby dziecko jak najczęściej chodziło boso. Dzięki temu żadna część stopy nie jest uciskana i maluch może prawidłowo wzmacniać swoje mięśnie, próbując stawiać pierwsze kroki.

Musimy pamiętać o tym, że 90% wszystkich maluszków rodzi się ze zdrowymi stopami, jednakże 10% ma wady stóp. Możemy je odkryć już podczas USG, kiedy maluch jest jeszcze w łonie matki. Niektóre z nich należy od razu korygować poprzez wczesne wspomaganie rozwoju – mówi dr Gałęcka.

Źródło: informacja prasowa / gehwol.pl

5/5 - (3 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH