Praktyczne porady dla kobiet w czasie menopauzy

Jednym z etapów życia każdej kobiety jest przekwitanie, które inaczej nazywane jest menopauzą. To naturalny proces, który w organizmie wprowadza duże zamieszanie, spowodowane zmianami hormonalnymi.

Zmiany hormonalne mają wpływ nie tylko na psychiczne, ale również fizyczne samopoczucie. Mogą znacząco odbić się na życiu zawodowym oraz prywatnym. Dolegliwości okresu przekwitania u każdej kobiety mogą przybierać różne nasilenie oraz objawiać się w indywidualny sposób. Większość z nich możemy jednak wyciszyć i zapobiec ich pogłębianiu się.

Czym jest menopauza?

Menopauza to okres przejściowy, który rozpoczyna się mniej więcej koło pięćdziesiątego roku życia. Wówczas kobieta znajduje się pomiędzy dojrzałością płciową, a starością. W tym czasie jajniki powoli przestają funkcjonować. Zmniejsza się przez to produkcja żeńskich hormonów, takich jak estrogeny i gestageny. Następnie zanika miesiączkowanie. Te zachodzące zmiany w organizmie przyczyniają się do pojawienia się niechcianych dolegliwości w postaci:

  • uderzeń gorąca
  • kołatań serca
  • potliwości
  • gwałtownego przybierania na wadze
  • bezsenności
  • zaburzeń nastroju

Jak temu zaradzić? Wystarczy zastosować się do kilku porad, które pozwolą przejść łagodnie przez stan menopauzy.

Odpowiednia dieta

W okresie przekwitania kobiecy organizm jest bardziej podatny na szybki przyrost wagi. Aby temu zapobiec należy stosować zdrową dietę. Bogatą w produkty zawierające naturalne etrogeny. Możemy je znaleźć np. w roślinach strączkowych, takich jak fasola, bób, w zielonej herbacie, soi, nasionach dyni, zbożach czy czosnku. Dieta musi być bogata w owoce, warzywa oraz produkty z dużą zawartością białka. Warto również zadbać o regularność posiłków i ograniczyć słodycze. Zwalczyć symptomy menopauzy pomoże herbata z koniczyny łąkowej. To zioło łagodzi jeden z najczęstszych objawów, jakim są uderzenia gorąca, dlatego warto pić ją regularnie. Podobne właściwości ma pluskwa groniasta oraz niepokalanek pospolity.

Regularne ćwiczenia

Kobiety, które przechodzą menopauzę, powinny regularne ćwiczyć. Wystarczy już trzydzieści minut dziennie, aby polepszyć swoje samopoczucie, wzmocnić mięśnie i spalić dodatkowe kilogramy. Systematyczny ruch zapewnia ochronę przed takimi schorzeniami jak choroby układu krążenia czy cukrzyca, które o wiele częściej pojawiają się u kobiet właśnie w okresie przekwitania. Ćwiczenia pomogą również wzmocnić kości, które w wyniku mniejszej produkcji estrogenu są bardziej narażone na złamania i pęknięcia, czyli chorobę nazywaną osteoporozą. Jaką formę aktywności najlepiej wybrać? Każdy sport jest dozwolony, nie ma większych przeciwskazań, choć lepiej wybierać te bardziej relaksacyjne, takie jak basen czy rower.

Aktywne życie intymne

W momencie, gdy jajniki przestają funkcjonować, a produkcja estrogenu zmniejsza się, ciało kobiety zaczyna być narażone na wiele komplikacji. Jedną z intymnych dolegliwości, które pojawiają się w tym czasie, jest suchość pochwy. Wówczas błona śluzowa staje się cieńsza oraz zwiotczała i znacznie mniej nawilżona. Ta przypadłość powoduje nieprzyjemne pieczenie oraz ból. Może on być odczuwany nawet podczas chodzenia. Suchość pochwy sprawia, że stosunki intymne stają się bolesne i nieprzyjemne. Dlatego duża część kobiet w okresie menopauzy zaprzestaje prowadzić życie intymne. Wpływa to negatywnie na relacje z partnerem. Jak sobie z tym radzić? Z pewnością warto wybrać się do lekarza ginekologa w celu wybrania najlepszej terapii hormonalnej. Ważne jest również nawilżenie zewnętrzne, które możemy uzyskać dzięki specjalistycznemu żelowi intymnemu np. marki Feminum. Zawiera on lekko kwaśny odczyn pH. Dzięki niemu skóra okolic kobiecych nabiera elastyczności oraz staje się bardziej odporna na otarcia i zadrapania. Taki żel idealnie sprawdzi się podczas seksu z partnerem: będziemy czuć się komfortowo, unikniemy bólu i zaczniemy odczuwać przyjemność.

Zdrowy sen

Częstym skutkiem ubocznym menopauzy jest niespokojny sen, który zakłócają głównie uderzenia gorąca i rozdrażnienie. Aby tego uniknąć należy zadbać o optymalną temperaturę w sypialni oraz dokładne wywietrzenie pomieszczenia. Pościel oraz odzież, którą wybieramy do spania, powinny być wykonane z oddychających materiałów np. z cienkiej bawełny. Jeśli już budzimy się w środku nocy, to warto zawsze obok siebie mieć szklankę wody. W zasypianiu mogą również pomóc metody relaksacyjne, takie jak miarowe oddychanie, joga czy medytacja.

Przekwitanie, czyli inaczej menopauza, to nie powód do zmartwień, a kolejny etap w życiu. Z dolegliwościami, które jej towarzyszą możemy sobie poradzić, wystarczy tylko zacząć działać od razu i zacząć prowadzić zdrowe życie, pełne energii i uśmiechu.

Informacja prasowa: 38 PR
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH