Wsparcie organizmu w oczyszczaniu z toksyn

Detoks to obecnie bardzo modne słowo – używa się go do marketingu diet, suplementów czy urządzeń. Jednak jak naprawdę jest z detoksem?

W naszym ciele cały czas działa „detoks”. Na bieżąco usuwamy toksyny, które wdychamy, zjadamy czy nakładamy na skórę. W obecnych czasach jesteśmy narażeni na setki toksyn. Wiele z nich pochodzi z kosmetyków i innych produktów stosowanych na skórę. Część bierze się z powietrza. Jest to szczególnie odczuwalne w miesiącach zimowych jako smog. Toksyny pochodzą także z naszych mieszkań np. w postaci pleśni czy metali ciężkich oraz z pożywienia.

Michał Undra, specjalista ds. zdrowia, ekspert od dietoterapii i medycyny funkcjonalnej:

Szacuje się, że dziennie kobieta nakłada na swoją skórę ponad 150 chemikaliów. Mężczyzna o połowę mniej. Głównym narządem związanym z detoksykacją organizmu jest wątroba. To ona metabolizuje (przekształca) toksyny. Jednak – wbrew obiegowym opiniom – wcale ich nie magazynuje! W naszym ciele magazynem toksyn jest tkanka tłuszczowa. Oprócz wątroby za detoks odpowiadają także jelita, płuca, nerki, skóra oraz inne narządy, ale w mniejszym stopniu.

Dlatego, że nasze ciało cały czas usuwa toksyny – nie musimy przeprowadzać „detoksu” per se. Jednak wspieranie eliminowania toksyn i usuwanie ich z naszego środowiska zawsze będzie dla nas korzystne. Jak wesprzeć detoks?

Usuń źródło toksyn

Bez tego punktu żadne inne nie mają dużego znaczenia. Jeżeli codziennie jemy mocno przetworzoną żywność z wieloma dodatkami, w ustach mamy plomby amalgamatowe z rtęcią, w naszym mieszkaniu jest mnóstwo toksyn z powietrza czy używamy ogromnej ilości kosmetyków – o żadnym usuwaniu toksyn nie może być mowy. Będą się one cały czas dostawać do naszego ciała. W tym wypadku wsparcie detoksu może być czasem szkodliwe. Organizm nie poradzi sobie z wszystkim napływającymi toksynami.

Wesprzyj wątrobę

Wątroba to główny narząd związany z detoksykacją, więc należy o niego dbać. Na choroby wątroby od lat 40. co roku umiera coraz więcej osób. Co obciąża wątrobę?

Michał Undra, specjalista ds. zdrowia, ekspert od dietoterapii i medycyny funkcjonalnej:

Oczywiście alkohol. W każdej dawce. Nawet jeden drink dziennie jest dla nas szkodliwy. Ale także otyłość i objadanie się. Powodują one niealkoholowe stłuszczenie wątroby, które obecnie jest naprawdę powszechne. Do tego do chorób wątroby przyczyniają się także infekcje bakteryjne czy wirusowe, takie jak WZW B czy C. Bardzo obciążające dla wątroby są także niektóre leki. Szczególnie niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen.

Wątrobę wspieramy poprzez zdrową dietę. Powinna być bogata w warzywa i owoce, witaminy z grupy B, odpowiednią ilość kalorii. Unikajmy alkoholu, używek i nadmiaru leków. Do tego pomocne mogą być suplementy takie jak NAC (N-Acetylo-Cysteina) czy ostropest plamisty.

Nawadniaj się

Nerki biorą duży udział w eliminacji toksyn. Ich praca jest zależna przede wszystkim od nawodnienia. Przy odwodnieniu toksyny nie będą odpowiednio usuwane i mogą wracać z powrotem do ciała. Mocz (oprócz porannego) powinien mieć barwę słomkową. Jest to niezły wyznacznik nawodnienia organizmu. Zalecana ilość dziennie spożywanej wody to 1 litr na 30 kg masy ciała. Zatem osoba ważąca 60 kg powinna spożywać 2 litry wody dziennie. Jeżeli ciężko trenuje albo na zewnątrz jest bardzo gorąco – wtedy należy zwiększyć podaż płynów.

Odżywiaj się zdrowo

Dieta może być jednym z głównych źródeł toksyn. Dlatego warto zadbać, by nie tylko nie obciążała ona dodatkowo naszego organizmu, ale także aby wspierała usuwanie toksyn. Dieta powinna być w tym wypadku nieprzetworzona. Bogata w warzywa i owoce, ale także zawierać odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych, białek, błonnika oraz węglowodanów i być zasobna w witaminy i składniki mineralne.

Zadbaj o przepływ żółci i regularne wypróżnianie

Żółć bierze bardzo duży udział w eliminacji toksyn z organizmu, tak samo jak nasze jelita. Dlatego odpowiednia, nieprzetworzona dieta bogata w błonnik będzie bardzo korzystna dla detoksykacji. Należy wypróżniać się minimum raz dziennie.

Rusz się

Wesprzyj płuca oraz porusz krew i limfę. Przy wysiłku fizycznym poruszamy cały układ sercowo-naczyniowy. Poprawiamy krążenie, wspieramy pracę płuc. Przy intensywnym wysiłku oddychamy głęboko, Wszystko to wspiera detoksykację.

Michał Undra, specjalista ds. zdrowia, ekspert od dietoterapii i medycyny funkcjonalnej:

Nasz układ limfatyczny także bierze udział w usuwaniu toksyn. Jest on zależny od ruchu naszego ciała. Jeżeli się nie ruszamy, to limfa ulega zastojowi. Dlatego też tak ważna jest aktywność w ciągu dnia. Aktywność fizyczna wspiera także eliminowanie toksyn z potem.

Korzystaj z sauny

Sauna to świetna metoda na usuwanie toksyn, regenerację czy poprawę nastroju. Warto korzystać z sauny co najmniej raz w tygodniu. Najlepsza jest sauna na podczerwień. Czas spędzony w saunie należy dostosować do swoich odczuć.

Schudnij

Nadmierna masa ciała prowadzi do zwiększonych stanów zapalnych. Silnie obciąża wątrobę i dodatkowo powoduje większe gromadzenie się toksyn w ciele. Dlatego powinniśmy zadbać o odpowiedni poziom tkanki tłuszczowej.

Zadbaj o odpowiednie suplementy

Eliminowanie toksyn wspierają wspomniane wcześniej NAC, ostropest plamisty, ale także witaminy z grupy B, witaminy A, C i E, probiotyki, kwas alfa liponowy (ALA), kurkumina i wiele innych suplementów, które powinny być dobrane indywidualnie.

Michał Undra, specjalista ds. zdrowia, ekspert od dietoterapii i medycyny funkcjonalnej::

Jak widać odpowiednia detoksykacja to nie tylko kilka tygodni magicznej diety i suplementacji. Jest to przede wszystkim styl życia. Dbanie o eliminowanie toksyn z naszego środowiska i usuwanie ich z ciała. Jeżeli będziemy dbać o siebie na co dzień nie powinniśmy mieć problemu z nadmiarem toksyn.

informacja prasowa: Get In Touch

 

Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH