Otyłość – jedna z chorób cywilizacyjnych

Według Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego w Polsce cierpi na nią ponad 25 procent społeczeństwa. Jakie są prawdziwe przyczyny otyłości oraz sposoby walki z nią?

Wszystkie organizacje zajmujące się tematyką zdrowia w Polsce i na świecie biją na alarm i publikują wstrząsające wyniki badań. Mimo to odsetek osób chorujących na nadwagę i otyłość rośnie w zatrważającym tempie. Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2016 roku liczba osób dotkniętych nadwagą na świecie wynosiła ponad 1,9 miliarda. Z tego czego ponad 650 milionów osób chorowała na otyłość!

Niepokojące statystyki dotyczą również Polaków

Z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że z nieprawidłową masą ciała boryka się aż 22 proc. dzieci. Z czego największy odsetek to dzieci z nadwagą lub otyłością. Inne badania wskazują, że na 31,2 proc. ośmiolatków w Polsce mających nadmierną masę ciała. Z otyłością zmaga się 12,7 proc. z nich, a z nadwagą 18,5 proc.

Światowy Indeks Bezpieczeństwa Żywnościowego klasyfikuję Polskę na piątym miejscu wśród najbardziej otyłych narodów Europy! Wynik 25,2 proc. to o 2,9 proc. więcej niż średnia w Europie. Te wyniki z roku na rok są coraz gorsze, tym samym potwierdzając skalę problemu występującego zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Jak z tym walczyć?

Przyczyny otyłości

Podstawową przyczyną otyłości wśród Polaków jest brak ruchu oraz wiedzy na temat zdrowego odżywiania. Siedzący tryb życia, brak czasu i zmęczenie sprawiają, że aktywność fizyczna ograniczona jest do minimum. Nasza dieta staje się coraz bardziej uboższa w wartości odżywcze a bogatsza w konserwanty, tłuszcze trans i sztuczne ulepszacze. Jak wynika z raportu o sytuacji zdrowotnej, nadmierna masa ciała odpowiada za utratę 9,1% lat przeżytych w zdrowiu.

Konieczna edukacja

Problem ten dotyka coraz większej grupy społeczeństwa. Jednak duża jego część nie jest świadoma konsekwencji z tym związanych. Konieczne jest zwiększenie edukacji w zakresie zdrowego żywienia oraz uświadamianie ludzi jak wielki wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie ma regularnie uprawiana aktywność fizyczna.

informacja prasowa: NewsrmTV
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH