Jak zwalczyć problem żylaków?

Siedzący tryb życia, mała ilość ruchu czy genetyczne predyspozycje są czynnikami, które wpływają bardzo mocno na rozwój żylaków.

Żylaki to schorzenie objawia się bólem nóg, skurczami, obrzękami. Początkowo występuje uczucie ciężkości nóg, głównie pod wieczór. Później zaczynają dokuczać bóle w okolicy kostek, obrzęk, bóle wewnątrz łydki w czasie stania, bądź siedzenia, a także uporczywe nocne skurcze łydek. Nieco później pojawiają się pajączki naczyniowe i w końcu żylaki.

Elwira Wieczorek, rehabilitantka, Centrum Kompresjoterapii Thusane:

Najczęściej pracuje z pacjentami po chirurgii onkologicznej, są to osoby z obrzękami limfatycznymi. U takich osób zawodzi układ limfatyczny, wskutek zabiegu wycięcia np. węzłów chłonnych. Żylaki są chorobą cywilizacyjną, mówi się, że dotyczy w większości kobiet, ale to nieprawda, każdy jest na nią narażony. Są to uwypuklenia powierzchowne żył, które mogą być bolesne, natomiast nie muszą. Gdy zostanie spełniony któryś z czynników: predyspozycje genetyczne, otyłość, zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, może wtedy pojawić się zastój krwi żylnej.

Jak powstają żylaki?

Przewlekła choroba żylna jest konsekwencją cofania się krwi płynącej w naczyniach żylnych na skutek uszkodzenia zastawek, których zadaniem jest przepuszczanie jej tylko w jedną stronę. Zastawki otwierają się, gdy krew porusza się w kierunku do serca i zamykają przy odwrotnym przepływie. Jeśli są niewydolne, pozwalają na przepływ w obu kierunkach. Cofająca się krew gromadzi się w żyłach nóg najbardziej oddalonych od serca, rozciągając ich ściany. W konsekwencji powstają żylaki.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Bardzo ważna jest prewencja, bo lepiej nie dopuścić do wystąpienia problemu, niż go później leczyć. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna, bo to nasze mięśnie są odpowiedzialne za poprawną cyrkulację krwi. Jeśli obawiamy się, że schorzenie może u nas wystąpić, warto poświęcić chwilę na odpoczynek z nogami w górze, lub wieczorną kąpiel, która będzie troszkę chłodniejsza. Zimno pobudza nasze żyły do lepszej pracy. Obcisłe ubrania także nie są dobre dla naszych nóg: wszelkie skarpetki czy rajstopy ze ściągaczem tylko nasilają obrzęki. Nie polecam również zbyt obcisłej w pasie bielizny czy spodni, bo także nie są one zdrowe.

Żylaki u kobiet w ciąży

Okazuje się, że bardzo narażone na żylaki są kobiety w ciąży. Wynika to głównie ze zwiększonej objętości krwi, która pojawia się, aby ochronić dziecko. Zwiększa się również ciśnienie w jamie brzusznej, zostaje wydzielony hormon prolaktyny. Sprawia on, że macica takich kobiet opuszcza się w dół i uciska główną żyłę, pobierającą krew z dolnych kończyn. Kobiety w ciąży często zatrzymują wodę w organizmie, więc nogi takich osób są bardziej spuchnięte.

Jak nie dopuścić do powstania żylaków?

Lekarze zalecają spożywanie dużej ilości witaminy C. Utrzymuje ona elastyczność żył. Ważne są codzienne ćwiczenia (zwłaszcza pływanie), masaże stóp i łydek, czy unikanie zbyt długiego siedzenia lub stania. Optymalnie, kobieta w ciąży wykonująca siedzącą pracę, powinna wstawać od biurka co 40 minut i chwilę pospacerować, co usprawni przepływ krwi w żyłach.

Nowoczesne metody leczenia żylaków

Jeśli nie pomagają domowe sposoby, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Nowoczesne metody leczenia żylaków polegają na uniemożliwieniu dopływu krwi do naczynia, dzięki czemu zostaje ono wyłączone z krwioobiegu. Takie „zamknięcie” niewydolnej żyły następuje najczęściej za pomocą nowoczesnych laserów. Możliwe jest również sklejenie żyły, a niektórzy pacjenci potrzebują nawet hybrydowego połączenia dwóch powyższych metod.

Elwira Wieczorek, rehabilitantka, Centrum Kompresjoterapii Thusane:

Żylaki wciąż nie są powszechnie znanym tematem. Mam wrażenie, że kobiety w ciąży trochę boją się szukać profesjonalnej pomocy, a trochę nie wiedzą, że powinny o ten problem zapytać. Lekarze często nie informują swoich pacjentek o genetycznych predyspozycjach do wystąpienia żylaków. Na szczęście są osoby, które pytają, które szukają tej wiedzy, zgłaszają się do zaufanych terapeutów, którzy udzielają im pomocy, proponując np. odpowiednie terapie.

informacja prasowa: NewsrmTV
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH