Narzekasz na nudę w swojej kuchni? Nie musisz wywracać do góry nogami swojego jadłospisu i kulinarnych przyzwyczajeń. Wystarczy, że stopniowo zaczniesz wprowadzać do diety nowe produkty.
Przedstawimy dziesięć produktów, które urozmaicą nawet najbardziej tradycyjną kuchnię. Nazwy większości z nich zapewne obiły ci się już o uszy. Teraz masz okazję do wypróbowania ich smaku. Sprawdź, po jakie składniki warto sięgnąć, aby do rutynowych dań wprowadzić odrobinę świeżości i polotu!
Orzechy nerkowca
Czy wiesz, że orzechy nerkowca mogą zastąpić ci… ser biały? Tak! Odpowiednio przygotowane zyskują konsystencję twarożku, dzięki czemu możesz zrobić z nich serniki oraz pasty kanapkowe bez użycia nabiału. Zalej odpowiednią ilość orzechów nerkowca wrzątkiem i odstaw na kilka godzin. Wchłoną wodę i zwiększą swoją objętość, dlatego nie wypełniaj nimi naczynia po brzegi. Po tym czasie odcedź orzechy i zmiksuj na gładko do uzyskania odpowiedniej, gładkiej konsystencji. Taki „twarożek” to bogactwo magnezu, miedzi i fosforu!
Komosa ryżowa, czyli quinoa
Zwana również ryżem peruwiańskim roślina to skarbnica pełnowartościowego białka i kwasów tłuszczowych. Choć z wyglądu przypomina kaszę, w rzeczywistości nią nie jest. Z powodzeniem jednak spełnia jej funkcję. Oprócz walorów wartościowych, quinoa jest także ciekawą alternatywą ziemniaków czy makaronów. Sięgnij po komosę na śniadanie w towarzystwie owoców sezonowych zamiast słodzonych płatków. Nafaszeruj nią paprykę z dodatkiem innych warzyw. Dodaj do zupy-krem zamiast makaronu. Uatrakcyjnij jej smak dodatkiem suszonych owoców lub chrupiących orzechów. Nie tylko urozmaicisz rutynowe posiłki, ale też dodasz im wielu walorów smakowych oraz odżywczych.
Złote owoce, czyli miechunka peruwiańska
Te egzotyczne owoce mogą zupełnie odmienić twoje dania. Spróbuj zamienić rodzynki na Złote owoce. Są nieco bardziej kwaśne i mają charakterystyczny smak. To również bogactwo potasu i witaminy C, które wzmocnią twoją witalność. Dodawaj Złote owoce do dań lub sięgaj po nie w formie przekąski. Gwarantujemy, że w obu wersjach smakują równie wspaniale!
Katarzyna Bujakiewicz, ambasadorka marki Bakalland:
Złote owoce to moje ulubione, wśród innych bakalii. Sięgam po nie, gdy najdzie mnie ochota na coś słodkiego. Z powodzeniem dodaję je do sernika, zamiast rodzynek. Ich charakterystyczny słodko-kwaśny smak zupełnie odmienia ten tradycyjny wypiek. Ciasta ze Złotymi owocami to absolutny must have w mojej kuchni.
Sezam
Choć doskonale znamy te drobne, aromatyczne ziarenka, często ich nie doceniamy i pomijamy w przygotowywaniu posiłków. Niesłusznie! Spróbuj podprażyć garść ziaren sezamu na suchej, rozgrzanej patelni. W ten sposób wydobędziesz z nich wyjątkowy, orientalny smak. Jeżeli będziesz odpowiednio długo blendować ziarna sezamu z odrobiną oliwy, otrzymasz tahini, czyli pastę sezamową, która odmieni każde danie. Dodając ją do słodkich deserów, uzyskasz w ten sposób chałwową nutę, zaś w daniach wytrawnych pogłębi ich smak dodając nieoczywistego, ciekawego aromatu.
Orzechy nerkowca
Orzeszki piniowe są owocami sosen pinia. To jedne z najaromatyczniejszych orzechów – po ich rozgryzieniu wyczuwalny jest wyraźny sosnowy posmak. Dodaj je do swoich potraw, jeżeli chcesz uzyskać niepowtarzalny, oryginalny smak. Idealnie będą komponowały się z serami oraz makaronami, dlatego to dobry dodatek przede wszystkim do dań kuchni włoskiej. Myślisz, że nigdy nie miałeś szansy spróbować orzeszków pinii? To jeden z podstawowych składników pesto bazyliowego. Wypróbuj je w wersji solo i sprawdź, czy to one są odpowiedzialne za niepowtarzalny smak tego bazyliowego dodatku.
Czarnuszka
Nasiona czarnuszki przykuwają uwagę swoją czarną niczym węgiel barwą. Choć pełni wiele funkcji prozdrowotnych, my zachęcamy, aby sięgnąć po czarnuszkę przede wszystkim ze względu na walory smakowe, w pierwszej chwili przywodzące na myśl gorzką kawę, przechodzące następnie w nieco bardziej korzenne nuty. Czarne ziarenka z sukcesem podbiją smak mięsa, nadając mu charakterystyczną nutę. Twoi goście z pewnością będą zaskoczeni takim połączeniem.
Suszona wiśnia
Suszone owoce wiśni nadadzą potrawie ciekawy smak słodyczy wymieszanej z kwaskowością. Choć w pierwszej chwili myślisz o zastosowaniu wiśni w ciastach, owsiankach lub innych słodkich potrawach, my proponujemy odrobinę szaleństwa i dodanie jej do wytrawnych, obiadowych dań. Spróbuj dodać wiśnie do sosu, którym polejesz upieczone mięso lub zblenduj przygotowując pastę kanapkową. Zobaczysz, ile możliwości dają suszone wiśnie i będziesz chciał dodawać je do coraz to nowych potraw!
Chipsy kokosowe
Wiórki kokosowe goszczą w naszych kuchniach od dziesiątek lat. Egzotyczny orzech znalazł zastosowanie w charakterystycznej formie zwłaszcza w pieczonych przez nas ciastach. Alternatywą dla wiórek kokosowych są chipsy kokosowe. To cienkie plasterki, które bez problemu można chwycić pojedynczo w dłoń. Zupełnie odmienią strukturę słodkiego wypieku, jak i smak wytrawnych dań. W przeciwieństwie do wiórków, chipsy kokosowe mogą pełnić również formę przekąski.
Siemię lniane
Czyli nasz polski super foods. Te niepozorne ziarenka mogą spokojnie konkurować z coraz bardziej popularnymi w naszych kuchniach nasionami chia. Siemię lniane to istna skarbnica fosforu, magnezu i żelaza. Dodawaj ziarna siemienia do owsianek, koktajli oraz posypuj nimi dania. Jeżeli nie używasz w swojej diecie jajek, siemię lniane z sukcesem je zastąpi. Po prostu kilka łyżek zmielonych ziaren zalej wrzątkiem, wymieszaj i odstaw aż nabiorą odpowiedniej konsystencji. Taki substytut jajka dodawaj do ciast, zapiekanek oraz naleśników.
Bataty, czyli słodkie ziemniaki
To warzywo, które budzi w nas kontrowersje – w końcu jak ziemniaki mogą być słodkie, skoro na co dzień używamy ich do wytrawnych obiadów jako dodatek do mięs i surówek? My jednak zachęcamy do wypróbowania tego nietuzinkowego produktu. Bataty przywędrowały do nas z dalekich, egzotycznych stron. Ich słodki miąższ może stanowić bazę do sosów, past, a także… racuchów i ciast! Podaj do obiadu puree z tego warzywa. Jego pomarańczowy kolor zaciekawi twoich gości, a smak wszystkich zaskoczy. Przekonaj się, że ich słodki smak może odnaleźć się również w wytrawnych daniach.
informacja prasowa: 38PR & Content Communication