Sposoby na depresję

Depresję, tak jak inne choroby, można ją wyleczyć. Jednak, by osoba chorująca na depresję sięgnęła po profesjonalną pomoc, musi poczuć, że zostanie zrozumiana. Co więc trzeba wiedzieć o depresji, aby umieć pomóc?

Depresja to poważna choroba, a nie tylko chwilowe gorsze samopoczucie. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Na świecie choruje na nią ponad 350 mln ludzi. W Polsce 1 878 988 osób doświadczyło zaburzeń depresyjnych. To 5,1% populacji. Odsetek ten jest znacznie wyższy wśród młodzieży w wieku 13-17 lat. Objawy depresyjne diagnozuje się aż u 19–32% z nich. Statystyki obrazują jedynie osoby ze zdiagnozowaną chorobą, a liczba osób doświadczających zaburzeń depresyjnych, które nie szukają pomocy specjalistów i nie są zdiagnozowane, jest o wiele większa.

Słowo depresja stało się w mowie potocznej synonimem smutku czy gorszego samopoczucia. Jego nadużywanie sprawia, że realne objawy u osób chorujących są bagatelizowane.

Jak rozpoznać depresję?

Każdy człowiek bywa czasem smutny, nie wskazuje to jednak na to, że choruje na depresję. Ważne jest nasilenie smutku i czas trwania. Jeśli ktoś stale, to znaczy przez większą część dnia, minimum dwa tygodnie, odczuwa głęboki smutek, który nie podlega w zasadzie modyfikacjom przez zewnętrzne okoliczności, to prawdopodobnie możemy mieć już do czynienia z depresją. Ta choroba to grupa różnych zaburzeń o podobnych objawach. Zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Obniżony nastrój to tylko jedna z nich. Więcej o przyczynach depresji, objawach, profilaktyce i leczeniu można przeczytać na stronie: wyleczdepresje.pl

Depresji nie trzeba się wstydzić

Ponad 65% Polaków deklaruje, że zauważyło oznaki depresji u kogoś ze swojego otoczenia. Jednak częstość kontaktu z tą chorobą nie przekłada się na poczucie, że można o niej swobodnie rozmawiać. Aż 81% badanych twierdzi, że depresja jest chorobą wstydliwą, czymś co się raczej ukrywa przed innymi.

Depresję trzeba leczyć

Ten wstyd jest często blokadą przed podjęciem leczenia. Prze pójściem do psychiatry czy nawet zwróceniem się o pomoc do lekarza rodzinnego. Nieleczona depresja przysparza chorującemu wielu niepotrzebnych cierpień. Objawy pogłębiają się, niosąc zagrożenie dla zdrowia.  Jeśli towarzyszą im myśli samobójcze jest realnym zagrożeniem dla życia. Wczesna diagnoza jest gwarancją skutecznej terapii. Rodzaj terapii uzależnia się od nasilenia choroby oraz historii konkretnej osoby. Przy depresji o łagodnym nasileniu często wystarczająca jest psychoterapia. Bez konieczności sięgania po leczenie środkami farmakologicznymi – decyzję podejmuje lekarz. Gdy konieczna jest także terapia lekowa, lekarz dobiera odpowiedni środek i dawkę. Taka terapia, pod opieką specjalisty, jest bezpieczna – leki nie powodują uzależnienia.

Depresja dotyczy także młodzieży

Jedną z grup wysokiego ryzyka zachorowania na depresję jest młodzież. U młodych osób choroba może wynikać z trudności związanych z procesem kształtowania się tożsamości i kryzysem rozwoju osobowości. W tej grupie (osoby w wieku 13-17 lat) objawy depresyjne  diagnozuje się aż u 19–32%. Jednocześnie depresja młodzieńcza jest najsłabiej rozpoznawalnym zaburzeniem. Tylko 54% Polaków deklaruje, że o niej słyszało. Ponadto, w przypadku młodzieży, choroba ma często niestereotypowy przebieg. Objawy to m.in. zaburzenia koncentracji, rozdrażnienie, zmęczenie, złe samopoczucie fizyczne, niskie poczucie własnej wartości, izolowanie się i zachowania autodestrukcyjne. Symptomy te są przypisuje się ogólnie trudom okresu dojrzewania i przez to są bagatelizowane.

Nauczyciel – osoba, która może rozpoznać pierwsze objawy

Chcąc dostarczyć nauczycielom rzetelnych i konkretnych wskazówek przygotowano materiały edukacyjne, opracowane przy współpracy z nauczycielami i psychiatrami w ramach kampanii Ministerstwa Zdrowia „Depresja. Rozumiesz – Pomagasz”.

Poradnik edukatora

Materiały składają się z „Poradnika edukatora”, przewodnika metodycznego, scenariusza lekcji oraz karty pracy do zajęć dla uczniów. Publikacja zawiera opis modelowej interwencji, do zastosowania w razie podejrzenia problemów natury emocjonalnej u uczniów. Całość materiałów ma taką formę i treść by była jak najbardziej zrozumiała dla nauczycieli. Dzięki temu będzie im łatwiej prowadzić zajęcia z tej tematyki. Jednocześnie używane metody i formy pracy są atrakcyjne dla młodych odbiorców. Scenariusz lekcji przygotowano tak, aby mogli go prowadzić wychowawcy klas, pedagodzy i psycholodzy szkolni. Zajęcia trwają dwie godziny lekcyjne i mają formę warsztatową. Wykorzystują krótkie filmy. Materiały są dostępne do pobrania na stronie wyleczdepresje.pl.

„DEPRESJA. Rozumiesz – Pomagasz”

Celem kampanii jest edukacja społeczeństwa w zakresie profilaktyki i wczesnego rozpoznawania symptomów choroby, jaką jest depresja. W związku z tym, że problem ten może dotyczyć każdego, w treściach kampanii uwzględniono potrzeby trzech grup zwiększonego ryzyka:

  • młodzieży w okresie dojrzewania (ryzyko depresji młodzieńczej),
  • kobiet w okresie okołoporodowym (ryzyko depresji poporodowej),
  • osób w podeszłym wieku (ryzyko depresji wieku podeszłego).

Zbigniew J. Król, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia:

Depresja to choroba, którą się z powodzeniem leczy. Chcemy poprzez różne formy przekazu zwrócić uwagę publiczną na temat depresji ale też na swoiste świadectwa wygranej walki z tą chorobą oraz pokazać gdzie można się zwrócić, aby otrzymać pomoc.

Kampania walczy ze stygmatyzacją osób chorujących na depresję. Dostarcza rzetelnej wiedzy o chorobie. Buduje świadomość jej uleczalności. Uświadamia społeczeństwu, że depresja nie powoduje trwałego upośledzenia funkcjonowania. Pozytywny przekaz kampanii daje nadzieję i motywuje osoby mające kontakt z osobami chorymi do działania. Wspiera także same osoby zmagające się z depresją.

Kampania „Depresja. Rozumiesz – Pomagasz” potrwa do końca 2020 r.

informacja prasowa: Fabryka Komunikacji Społecznej
Rate this post

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH