Test z krwi pomoże wykryć raka jajnika

Regularne testy z krwi mogą bardzo wcześnie wykryć raka jajników. Do takiego wniosku doszli brytyjscy naukowcy po wielu latach badań.

Takie testy mogą wykryć 86 proc. przypadków nowotworu, zanim chorobę zdiagnozuje się tradycyjnymi metodami – twierdzą naukowcy z uniwersytetu University College London.

To bardzo ważne odkrycie, ponieważ nowotwory jajników są często wykrywane bardzo późno, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Objawy takiego raka, czyli ból brzucha, wzdęcia i uczucie wypełnionego żołądka, są bowiem częste w innych dolegliwościach i diagnozy bywają mylne.

Po 14 latach badań obejmujących 46 tysięcy kobiet brytyjscy naukowcy mówią o dużej szansie na lepszą wykrywalność. Na razie nie jest jednak jasne, czy te nowe testy z krwi będą ratować życie chorym.

Wyniki badań opublikowano na łamach „Journal of Clinical Oncology”.

W Polsce, co roku, raka jajnika wykrywa się u ponad trzech tysięcy kobiet. W ciągu ostatnich 30 lat liczba zachorowań wzrosła prawie trzykrotnie. Choroba atakuje przede wszystkim kobiety po menopauzie. Z powodu raka jajnika w naszym kraju umiera rocznie 10,2 kobiet na 100 tys.

(Źródło: polskieradio.pl, e-histopatologia.pl)

4.5/5 - (285 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH