pochp

POChP – leczenie i życie z chorobą

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie, które może znacznie utrudniać życie. Ataki kaszlu, duszność i łatwe męczenie się, nawet przy niewielkim wysiłku – to właśnie codzienność chorych na POChP. Lekarze alarmują jednak, że odpowiednio wczesne rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia może znacznie poprawić jakość życia.

W Polsce jedynie 25% chorych ma zdiagnozowaną POChP, a z tym problemem zmaga się ok. 2 miliony osób. Dlatego, specjaliści apelują, by nie lekceważyć żadnych potencjalnych objawów tej choroby.

Jak wygląda życie z POChP?

Przed zdiagnozowaniem, chory bardzo często nie zdaje sobie sprawy, że taka choroba w ogóle istnieje i że może właśnie jego dotyczyć. Na temat POChP nie mówi się głośno i tak wiele, jak o innych, mniej lub bardziej poważnych schorzeniach. O wiele więcej można usłyszeć na temat zawałów i nowotworów. A szkoda, bo to równie groźne schorzenie i w Polsce z jego powodu rocznie umiera kilkanaście tysięcy chorych. Życie z tą chorobą nie należy do łatwych. Wszystko z dnia na dzień staje się coraz trudniejsze, wolniejsze. Każda czynność jest dla chorego coraz cięższa do wykonania.

Jakie mogą być pierwsze obajawy POChP?

Na początku na ogół pojawia się uporczywy kaszel, który dokucza choremu przez długi czas. Często to właśnie on skłania do poddania się gruntownym badaniom, które mogą okazać się kluczowe w kwestii zdiagnozowania choroby. Najpierw, wykonuje się u pacjenta kilkakrotnie spirometrię, potem szereg kolejnych badań.

Jeżeli ów uporczywy kaszel przeradza się w ataki duszności, możemy domniemywać, że choroba postępuje. Duszności może też czasami towarzyszyć świszczący oddech i uczucie ściskania w klatce piersiowej. Objawy te zwykle występują podczas silnych napadów duszności, w cięższych postaciach choroby.

Rzadsze objawy POChP

Rzadziej, u chorych na bardzo ciężką postać POChP stwierdza się anoreksję, czyli cechy niedożywienia – utratę masy ciała, szczególnie dotyczącą mięśni. Niewydolność oddechowa u chorych na bardzo zaawansowaną postać POChP niekiedy objawia się również sinicą – sinawym zabarwieniem końcówek palców, nosa, płatków uszu i warg. W tym stadium choroby występują czasem cechy niewydolności prawej komory serca, najczęściej obrzęki wokół kostek.

Jak choroba zmienia życie pacjenta i jak często należy wykonywać badania kontrolne?

Jeżeli chory jest osobą palącą, kluczowe jest zerwanie z nałogiem oraz pojęcie odpowiedniej farmakoterapii. Dla chorych na POChP zaprzestanie palenia tytoniu jest najskuteczniejszą metodą leczenia. Jest to jednocześnie jedyna w pełni udowodniona metoda powalająca na zahamowanie progresji choroby.

Po zdiagnozowaniu należy przynajmniej raz na pół roku pojawić się na wizycie u pulmonologa, aby skontrolować stan płuc.

POChP a dieta

Pacjenci cierpiący na POChP powinni, jak wszyscy inni, stosować zdrową i zbilansowaną dietę. Jednak biorąc pod uwagę charakter choroby i uwzględniając zwiększoną pracę przepony u chorych na POChP, można wskazać kilka zaleceń, których należy się trzymać dla lepszego samopoczucia i komfortu życia. Należy więc unikać zbyt obfitych posiłków i wzdymających produktów, które unosząc przeponę ku górze znacznie utrudniają oddychanie. Pomocne może okazać się przyjęcie kilku prostych zasad:

  • Należy jeść małe posiłki, ale często. Poleca się jedzenie pięciu, a nawet sześciu mniejszych objętościowo posiłków. Nie zaleca się 2-daniowych obiadów z deserem spożywanych na raz. Mniejsze posiłki są nie tylko mniej męczące dla chorego, ale również, mniejsza ilość pokarmu w żołądku ułatwia pracę przeponie.
  • Należy unikać ciężkostrawnych i wzdymających produktów, takich jak nasiona warzyw strączkowych (groch, fasola, ciecierzyca), warzywa kapustne (kapusta, kalafior), które zwiększając ilość gazów w jelitach unoszą przeponę ku górze i nasilają jej pracę.
  • Unikanie jedzenia bezpośrednio przed położeniem się spać (ostatni posiłek należy zjeść minimum trzy godziny przed położeniem się do łóżka), pozwoli na lepszą pracę przepony podczas snu. Przepona w pozycji leżącej pracuje znacznie gorzej, a wypełniony tuż przed snem żołądek może prowadzić do duszności nocnych.

Z czym wiąże się życie z POChP?

POChP jest chorobą nieuleczalną. Chory jest zmuszony nauczyć się z nią żyć. Wiąże się to z koniecznością zażywania leków przez całe życie. Pomimo to, cierpiący na POChP częściej i szybciej się męczą, łatwo łapie ich tzw. “zadyszka” nawet podczas mało wysiłkowych aktywności. Już samo wchodzenie po schodach może być dla chorego bardzo uciążliwe. To przekłada się na fakt, iż aktywności życia codziennego zajmują chorym więcej czasu niż osobom zdrowym.

Źródło: Informacja prasowa / procontent.pl

4.8/5 - (5 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH