smog

Smog – najbardziej narażone są dzieci

Smog to kolejny problem nowoczesnego i uprzemysłowionego świata. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła ranking krajów europejskich o największym stężeniu substancji szkodliwych w powietrzu. Jak z niego wynika, Polska plasuje się w niechlubnej czołówce. Z czym wiąże się to zjawisko w kwestii zdrowotnej? Przede wszystkim z problemami ze strony układu oddechowego. Najbardziej narażone na niekorzystny wpływ smogu są osoby starsze oraz dzieci. Natomiast raport organizacji UNICEF wskazuje, że dzieci w większym stopniu niż dorośli są narażone na szkodliwy wpływ zanieczyszczonego powietrza.

Smog stanowi wyjątkowe zagrożenie szczególnie dla najmłodszych dzieci. Jest to spowodowane faktem, że maluchy nie mają jeszcze w pełni wykształconego układu oddechowego. Dzieci oddychają częściej (w porównaniu z dorosłymi), a więc w ciągu minuty wdychają więcej szkodliwych substancji. Co więcej, małe dzieci nie mają w pełni rozwiniętego układu odpornościowego, co również bezpośrednio wpływa na fakt, iż są one bardziej podatne na negatywny wpływ toksycznych substancji dostających się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Zatem, im mniejsze dziecko, tym szkodliwy wpływ zanieczyszczeń na organizm jest większy – już wdychanie przez kobietę w ciąży toksycznego powietrza może wiązać się z negatywnymi skutkami dla zdrowia malucha.

– Rozwój płuc trwa u dzieci do 6-8 roku życia. Każde narażenie na toksyczne związki zawarte w powietrzu we wczesnym dzieciństwie może spowodować upośledzony rozwój tkanki płucnej, który oddziałuje na funkcjonowanie układu oddechowego w późniejszym wieku. Jak wykazały badania, ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza u dzieci niekorzystnie wpływa na rozwój tkanki płucnej i może prowadzić do POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc) w wieku dorosłym. Długotrwałe działanie toksycznych czynników przyczynia się do powstania raka płuc czy rozedmy płuc – mówi doktor hab. n. med. Wojciech Feleszko z Kliniki Pulmonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Smog – jak chronić przed nim dziecko?

Co może pomóc, to umożliwienie dziecku w jak największym stopniu oddychania przez nos, gdyż ten jest naturalnym filtrem i stanowi pierwszą barierę dla wszelkich zanieczyszczeń, które znajdują się w powietrzu. W tym celu należy szczególnie dbać o jego drożność, regularnie go oczyszczać, co pozwoli na usunięcie wraz z wydzieliną szkodliwych substancji z wdychanego powietrza. Jest to tym samym jeden z najważniejszych sposobów ochrony przed szkodliwymi skutkami smogu.

– Większe cząsteczki zanieczyszczeń powietrza, takie jak cząstki stałe, zawieszają się w śluzie, a dzięki rzęskom na nabłonku migawkowym, który znajduje się w nosie, są przesuwane do gardła, a tu połykane. Dzięki procesom filtracyjnym zachodzącym w nosie, zanieczyszczenia powietrza w mniejszym stopniu przedostają się do dolnych dróg oddechowych. Rodzice powinni zrobić wszystko, co możliwe, aby ograniczyć skutki wdychania negatywnych substancji przez dzieci. Szczególnie w okresie największego natężenia smogu, a więc w miesiącach jesienno-zimowych, należy pamiętać o dbaniu o czyste powietrze w otoczeniu dziecka oraz o odpowiedniej higienie nosa i jego regularnym oczyszczaniu, aby umożliwić dzieciom swobodne oddychanie powietrzem o dobrej jakości – dodaje doktor Wojciech Feleszko.

Smog | Filtry przeciwpyłowe

Smog bez wątpienia jest zjawiskiem niepokojącym, które może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Warto więc pomyśleć o zastosowaniu ochrony przed nim już zawczasu. Dobrym rozwiązaniem profilaktycznym jest zastosowanie filtrów przeciwpyłowych w postaci masek lub, w przypadku pomieszczeń zamkniętych, specjalnych urządzeń.

 

Wypowiedzi: dr hab. n. med. Wojciech Feleszko z Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Źródło: Informacja prasowa / newsrm.tv

4.7/5 - (3 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH