Jak rozpoznać idiopatyczne włóknienie płuc?

IPF to niezwykle ciężka, wyniszczająca choroba, która rozwija się w pęcherzykach płucnych powodując ich włóknienie. Choroba jest nieuleczalna. Można zmniejszyć nasilenie jej objawów i poprawić jakość życia chorych. Kluczem jest prawidłowe rozpoznanie w krótkim czasie.

Chorymi w większości są wieloletni palacze. Obecnie szacuje się, że w Polsce jest około 6 tys. chorych na idiopatyczne włóknienie płuc. Diagnozuje się około 2 tys. przypadków rocznie. Większość chorych umiera w przeciągu dwóch do pięciu lat.

prof. dr hab. n. med. Jan Kuś, Kierownik Pierwszej Kliniki Chorób Płuc w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie:

Jeżeli byśmy przyjęli dane dla Europy publikowane przez Europejskie Towarzystwo Chorób Oddechowych, które podaje zachorowalność dla populacji 5/100 000 to moglibyśmy obliczyć, że takich chorych w Polsce jest kilka tysięcy. Idiopatyczne włóknienie płuc należy więc do grupy chorób rzadkich.

Idiopatyczne włóknienie płuc to choroba ludzi starszych. Połowa osób chorych to ludzie po 60 roku życia. Choroby nie rozpoznajemy u osób poniżej 40 roku życia. Bardzo rzadko chorują osoby poniżej 50 roku życia.

dr hab. n. med. Wojciech Piotrowski, Klinika Pneumonologii i Alergologii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi:

Kwalifikacja do programu lekowego odbywa się na podstawie określonych kryteriów. Podstawowym kryterium jest właściwe rozpoznanie. Wykonywanie biopsji płuca czy interwencji chirurgicznej u chorych na idiopatyczne włóknienie płuc jest niebezpieczne i wiąże się ze zwiększeniem ryzyka zgonu z powodu prostej diagnostyki, więc w większości przypadków jest to nieopłacalne.

Problemy z prawidłową diagnozą IPF

U około połowy pacjentów wstępna diagnoza jest błędna. IPF jest bardzo często mylona z innymi chorobami płuc. Rozpoznanie tej choroby jest bardzo trudne i wymaga współpracy pulmonologa, radiologa, a niekiedy również patomorfologa. Wynika to z niespecyficznych objawów idiopatycznego włóknienia płuc. Występują one w szeregu innych chorób.

prof. dr hab. n. med. Jan Kuś:

Duszność, kaszel, trzeszczenia w dolnych polach płuc. zwykle lekarz, który widzi takiego chorego, kojarzy te objawy z zapaleniem płuc lub z niewydolnością krążenia i wysyła chorego do innych specjalistów.

Kongres Top Pulmonological Trends

Podczas kongresu lekarze mieli możliwość skorzystania z aplikacji rozpoznaj dźwięk płuc. Ich zadaniem było odpowiednie przypasowanie słyszanego na słuchawkach dźwięku do POChP, IPF, AZPP oraz zdrowych płuc. Okazało się jednak, że rozpoznanie idiopatycznego włóknienia płuc jest trudne dla większości lekarzy ze względu na niespecyficzne dźwięki.

informacja prasowa: Newsrm.tv
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

[modalsurvey id="1985322554" style="flat"]

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH