Leczenie POChP - aktywnosc fizyczna

Leczenie POChP – aktywne życie jest możliwe!

Przewlekła obturacyjna choroba płuc powoduje trudności w oddychaniu, a w szczególności wydychanie powietrza  – wymaga ono  dużo  energii i wysiłku. Z tego powodu niełatwe staje się podejmowanie aktywności fizycznej przez chory na tę chorobę.  Jednak ćwiczenia i ruch pomagają poprawie stanu zdrowia i zachowaniu odpowiedniej kondycji. Ich wykonywanie jest możliwe, nawet przez osoby chorujące na POChP. Jak robić to dobrze?

Leczenie POChP a ćwiczenia fizyczne

Eksperci kampanii Płuca Polski zgodnie podkreślają, że ćwiczenia mięśni oddechowych są najskuteczniejszym sposobem na poprawienie jakości życia chorego. Osoby chorujące na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc nie muszą rezygnować z aktywności fizycznej. Zaleca się im wykonywać ćwiczenia i dbać o kondycję podczas prostych i lekkich treningów.

Warto pamiętać jednak, by planowaną aktywność skonsultować z lekarzem, który pomoże w dobrać rodzaju ćwiczeń do stanu zdrowia pacjenta. Aby nie forsować swojego organizmu, chorzy na POChP powinni wykonywać ćwiczenia krócej i z mniejszą intensywnością.

Ćwiczenia muszą być indywidualnie dostosowane do sprawności fizycznej pacjenta oraz jego stopnia zaawansowania choroby. Zaś czas trwania treningu, liczba powtórzeń oraz intensywność ćwiczeń mogą być stopniowo zwiększane, w miarę poprawy wydolności fizycznej.

leczenie pochp - nordic-walking
Aktywność fizyczna przy POChP

 

Doskonałą propozycją aktywności dla osób z POChP jest popularny w ostatnich latach nordic walking, czyli połączenie techniki marszu z jazdą na nartach. W całej Polsce znajdziemy towarzystwa, które organizują spacery zarówno w większych jak i mniejszych miejscowościach.

Możemy zarówno wziąć udział w marszach organizowanych przez towarzystwa nordic walking, jaki i samemu kijki i wybierać się na spacery do pobliskich parków czy też lasów.

Leczenie POChP i aktywność fizyczna może być realizowana przy pomocy roweru stacjonarnego. Lekarze podkreślają, że regularnie wykonywane treningi są w stanie zwiększyć objętość naszych płuc o nawet 30%.

Aż 62% chorych na POChP musi robić sobie przerwy, wchodząc pod górę schodami, 56% z powodu choroby musiało porzucić swoje hobby, a 41% musi zajmować miejsce siedzące korzystając z transportu publicznego, ponieważ nie ma siły, by stać podczas podróży. Dzięki ćwiczeniom fizycznym wydolność ich płuc może się poprawić, dzięki czemu wzrośnie poziom życia chorych ­– mówi prof. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci na świecie. Na POChP zapadają głównie osoby w średnim i starszym wieku. Najczęściej pierwszym objawem jest uporczywy kaszel z odkrztuszaniem plwociny.

Jest to choroba, której nie można do końca wyleczy, niemniej odpowiednio wcześnie wykryta diagnoza i rozpoczęta terapia pozwala spowolnić jej rozwój. Wdrożenie aktywności fizycznej pomaga w zwiększaniu wydolności płuc, i pozytywnie wpływa na poziom życia pacjentów.

4.7/5 - (114 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH