Fitoterapia w infekcjach układu oddechowego

W ostatnich latach coraz większym zaufaniem w leczeniu infekcji wirusowych dzieci cieszą się preparaty pochodzenia roślinnego (fitoterapia).

Nowoczesna fitoterapia stała się prawdziwą alternatywą dla substancji syntetycznych. Dziś jest ona klasyfikowana w grupie naukowo udokumentowanej farmakoterapii. Jak sobie zatem poradzić z takimi objawami infekcji wirusowych, jak katar, kaszel czy bolące ucho, wykorzystując siły drzemiące w naturze?
Infekcje

Wirusy są odpowiedzialne nawet za 90 proc. wszystkich zakażeń u dzieci. Infekują drogi oddechowe, powodując stan zapalny błony śluzowej nosa i zatok. Powodują zaleganie wydzieliny w obrębie zatok oraz oskrzeli, której produkcja w okresie procesu zapalnego jest zwiększona. To moment, kiedy najczęściej dochodzi również do zaburzeń związanych z drenażem i wentylacją.

Dzieci chorują znacznie częściej niż dorośli. Dzieje się tak dlatego, że układ oddechowy u małego dziecka jest niedostatecznie wykształcony, przez co znacznie częściej występuje niedrożność i brak wentylacji.
Substancje

Dzięki fitoterapii mamy możliwość reagowania w skuteczny i bezpieczny sposób na zmiany chorobowe w organizmie. Warto zatem poznać te substancje, które mogą być remedium na małe i duże zatoki oraz infekcje wirusowe układu oddechowego.
Dziewanna wielkokwiatowa

Za działanie lecznicze dziewanny odpowiedzialne są zawarte w niej saponiny, flawonoidy, irydoidy i śluzy. Jej działanie sekretolityczne i sekretomotoryczne wynika z obecności saponin triterpenowych, to właśnie dzięki temu działaniu wspomaga ona cykl fizjologiczny samooczyszczania zatok poprzez upłynnianie gęstego śluzu zalegającego w obrębie nosa i zatok. Ze względu na potwierdzone działanie farmakologiczne dziewanna wielkokwiatowa może być wykorzystywana we wspomaganiu leczenia: nieżytów górnych dróg oddechowych, stanów zapalnych oskrzeli, infekcji ucha środkowego, zapalenia gardła i krtani.
Ziele werbeny

Za działanie farmakologiczne tej rośliny odpowiedzialne są związki z grupy irydoidów, flawonoidów i triterpenów. Badania naukowe dotyczące ziela werbeny pospolitej lub związków z niej wyizolowanych potwierdziły jej działanie: przeciwzapalne, wykrztuśne, przeciwbakteryjne oraz sekretolityczne.
Pelargonia afrykańska

Za działanie lecznicze tej rośliny odpowiedzialne są kumaryny, glikozydy kumarynowe, fenolokwasy oraz flawonoidy. Badania kliniczne przeprowadzone z udziałem ludzi udowodniły właściwości lecznicze preparatów z korzenia pelargonii afrykańskiej w następujących jednostkach chorobowych: zapaleniu oskrzeli, przeziębieniu, infekcjach zatok oraz stanach zapalnych gardła i migdałków. Działanie ekstraktu zostało potwierdzone w badaniach klinicznych obejmujących 13.000 osób, w tym 3.900 dzieci. Badania te potwierdziły również wysoką tolerancję oraz bezpieczeństwo u dorosłych i dzieci.

To tylko niektóre substancje roślinne, ale ze względu na udowodnione i udokumentowane licznymi publikacjami naukowymi działanie w górnych i dolnych drogach oddechowych, warto rozważyć zastosowanie ich w przypadku infekcji układu oddechowego.

4.6/5 - (226 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH