Rażenie raka

Ta metoda walki z nowotworami to spełnienie marzeń pacjentów i lekarzy. Impulsami prądu elektrycznego można zniszczyć komórki rakowe, zachowując nietkniętą zdrową tkankę.- Wykorzystanie prądu do zniszczenia guza pozwala dokładnie usunąć komórki raka, zmniejszając ryzyko nawrotu choroby. Na dodatek z zabiegu bez uszkodzeń wychodzą najmniejsze nawet naczynia krwionośne, co oznacza, że tkanka łatwiej się regeneruje i chory szybciej wraca do zdrowia.

Jak pisze “Rzeczpospolita” nowa, minimalnie inwazyjna metoda leczenia nowotworów, to dzieło amerykańskich specjalistów – inżynierów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i politechniki Virginia Tech. Nosi nazwę IRE i wykorzystuje zjawisko otwierania błony otaczającej komórki przez krótkie impulsy prądu elektrycznego. Odpowiednio dobierając długość impulsów i napięcie, można taką błonę rozerwać, doprowadzając do śmierci komórki nowotworowej.

IRE została przetestowana na razie tylko na zwierzętach. Jej skuteczność potwierdziły eksperymenty na szczurach i świniach z rakiem wątroby. W obu przypadkach prąd elektryczny skutecznie niszczył nowotwór tego organu, nie uszkadzając naczyń krwionośnych.

Teraz Amerykanie zamierzają przejść do badań z udziałem pacjentów. Rozpoczną terapię mężczyzn z nowotworem prostaty. W tym przypadku – podobnie jak u chorych z rakiem wątroby – niezbędna jest precyzja pozwalająca zachować tkanki otaczające guzy.

  • Ośrodki prowadzące te badania cieszą się dobrą opinią, być może więc terapia okaże się skuteczna także u człowieka – komentuje profesor Janusz Siedlecki z Centrum Onkologii w Warszawie. Choć, jak przyznaje, opis jej zastosowania przypomina mu bardziej działalność cudotwórczą niż naukową.
4.6/5 - (168 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH