Źródła altruizmu

To, czy zachowamy się altruistycznie czy samolubnie ma związek z aktywnością określonej części mózgu – informuje “Nature Neuroscience.”

Badania nad neurologią altruizmu przeprowadzili naukowcy z Duke University Medical Center. Altruizm to tendencja do poświęcania się na rzecz innych ludzi. Jego przeciwieństwem jest egoizm?- postawa polegająca na kierowaniu się głównie własnym dobrem, korzyścią i przyjemnością bez uwzględniania interesów innych.

Z niejasnych przyczyn niektórzy ludzie zachowują się bardziej altruistycznie, a inni bardziej egoistycznie.

Podczas eksperymentów naukowcy, posługując się techniką funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), skanowali mózgi 45 osób – albo podczas gry w grę komputerową, albo też w czasie przyglądania się grze, którą komputer prowadził sam ze sobą. W obu przypadkach zwycięstwa podczas gry pozwalały zbierać pieniądze na działalność charytatywną wybraną przez uczestnika.

Funkcjonalny rezonans magnetyczny, dzięki wykorzystaniu silnego pola magnetycznego i fal radiowych, pozwala uzyskać obraz poziomu tlenu w poszczególnych miejscach mózgu, a co za tym idzie – aktywności komórek nerwowych.

Okazało się, że część mózgu zwana bruzdą skroniową tylną górną była bardziej aktywna u osób kibicujących grze komputera niż wtedy, gdy grały same. Bruzda skroniowa tylna górna to obszar aktywny w relacjach społecznych.

Uczestników eksperymentu oceniono pod względem altruizmu na podstawie odpowiedzi na pytania dotyczące pomocy innym i porównano wyniki z obrazem ich mózgu. U altruistów występowała wzmożona aktywność bruzdy skroniowej tylnej górnej.?

Według autorów badań, wyniki sugerują, że podłożem altruistycznych zachowań może być raczej sposób, w jaki widzimy świat, a nie, w jaki działamy. Krytyczne znaczenie ma nasza zdolność do postrzegania działań innych ludzi jako znaczących. Z kolei trudności z dostrzeganiem takich współzależności mogą
pozwolić na lepsze zrozumienie autyzmu czy zachowań antyspołecznych.

Teraz naukowcy pracują nad sposobami badania rozwoju związanej z altruizmem części mózgu, by wyjaśnić, skąd biorą się ludzie w rodzaju Matki Teresy z Kalkuty.

4.5/5 - (293 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH