Wszystko z myślą o klientach

Wywiad z Adamem Mocarskim, Prezesem Zarządu, oraz Piotrem Okońskim, Wiceprezesem Zarządu firmy Diagnosis.

Od kiedy istnieje i czym zajmuje się firma Diagnosis?

Spółka Diagnosis zajmuje się projektowaniem, produkcją i sprzedażą sprzętu medycznego, testów diagnostycznych domowego użytku oraz dystrybucją suplementów diety. Swoją działalność prowadzimy na rynku farmaceutycznym od połowy 2002 roku, kiedy to wykupiliśmy niewielką, działającą na lokalnym rynku spółkę dystrybucyjną. Należy jednak zaznaczyć, że od początku nasz plan zakładał stworzenie firmy o zasięgu ogólnopolskim. Tak więc pomimo początkowo regionalnego charakteru działalności, już po kilku miesiącach zdecydowaliśmy się na pozyskanie dodatkowych środków finansowania. W tym celu rozpoczęliśmy współpracę z funduszem Venture Capital. Wsparcie kapitałowe, a także specjalistyczna wiedza i doświadczenie pracowników pozwoliły na dalszy dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa w następnych latach.

Ile produktów mają Państwo w swojej ofercie?

W ofercie Diagnosis jest obecnie ponad 50 produktów podzielonych na trzy główne segmenty: sprzęt medyczny, testy diagnostyczne i suplementy diety. Przez pierwsze lata działalności spółka prowadziła jedynie dystrybucję importowanych wyrobów medycznych na zasadach wyłączności. Z początkiem 2007 roku, po wdrożeniu systemu zarządzania jakością według normy EN ISO 13485: 2003 oraz wymagań dyrektyw medycznych, firma rozpoczęła własną produkcję medycznych urządzeń diagnostycznych. Można tu wymienić elektroniczne aparaty do pomiaru ciśnienia krwi, termometry i inhalatory tworzące linię Diagnostic.

Drugim obszarem produkcji są testy diagnostyczne do użytku domowego. Nasze testy ciążowe Bobo-Test i owulacyjne Bobo Plan od ponad 3 lat są jednymi z najlepiej sprzedających się testów w Polsce. Poza tym mamy w ofercie unikalne testy, takie jak HemoActive czy HandiLab C. Obecnie na rynek wprowadzane są produkty z linii Diagomat – są to testy glukozowe oraz aparaty do badania poziomu glukozy we krwi.

Aby nasza oferta była kompleksowa, współpracujemy – jako wyłączni dystrybutorzy – z uznanymi światowymi producentami takich marek, jak: A&D Medical, Norditalia czy Itamar Medical.

Który z aspektów działalności jest dla Państwa najważniejszy i dlaczego?

Kluczowym aspektem działalności jest rozwój własnych marek, zarówno tych znanych (Bobo, Diagnostic), jak i produktów dopiero wprowadzanych na rynek (Diagomat). Oczywiście wszystko w oparciu o własną produkcję. Chociaż działamy już ponad 6 lat, to tak naprawdę w 2007 roku wprowadziliśmy nasze pierwsze własne produkty, nad których formułą pracowaliśmy kilka lat. Opłacało się – co prawda okres wprowadzenia nie był krótki, ale za to jesteśmy bardzo dobrze przygotowani. Obecnie intensywnie rozwijamy w firmie nowe działy, które są ściśle powiązane z nowymi produktami. W planach są także akwizycje mające na celu rozszerzenie portfela produktów oraz dalsze dokapitalizowanie spółki. Tak więc wszystko dopiero przed nami.

Czym wyróżniają się Państwa testy na rynku?

Tym, co wyróżnia naszą ofertę testów diagnostycznych, jest jej kompleksowość oraz jakość produktów. Dowodem tego jest odbiór naszych produktów przez rynek. Płytkowe i strumieniowe testy ciążowe Bobo-Test, które wprowadziliśmy do sprzedaży w pierwszym kwartale 2004 roku, spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. Dwa lata później zajęliśmy pozycję lidera w tym segmencie rynku. To właśnie nasz test owulacyjny Bobo Plan został uznany przez farmaceutów w rankingu wydawnictwa „Świat Farmacji” za produkt roku 2008. Pozycji lidera nie rozpatrujemy jednak tylko w kontekście samego sukcesu. Przede wszystkim jest to dla nas następne wyzwanie i jeszcze większa odpowiedzialność za jakość naszych produktów.

Czy biorą Państwo udział w akcjach społecznych propagujących profilaktykę zdrowotną?

Oczywiście, staramy się, wszakże istotną częścią naszej działalności jest promocja właściwego sposobu odżywiania i aktywności fizycznej oraz ogólnej dbałości o zdrowie. Na naszej stronie internetowej można znaleźć informacje o prowadzonych lub współorganizowanych przez nas akcjach prozdrowotnych, konferencjach naukowych, publikacjach, a także materiały edukacyjne i najnowsze artykuły prasowe związane z promocją zdrowego stylu życia. Możemy się pochwalić aktywnym uczestnictwem w takich ogólnopolskich akcjach, jak Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu czy Światowy Dzień Serca. Sponsorowaliśmy także wydarzenia sportowe, m.in. Mistrzostwa Polski w Kulturystyce i Fitness czy turnieje golfowe.

Jak realizują Państwo politykę jakości w swojej firmie?

Wszystko, co robimy, robimy z myślą o naszych klientach. Kierunek rozwoju naszej firmy można opisać w kilku słowach: „działać, idąc zawsze do przodu”. Właśnie tak sformułowana strategia ma na celu ciągłe udoskonalanie produktów i wprowadzanie najnowszych technologii, co w rezultacie ma zapewnić naszym klientom produkty najwyższej, światowej jakości. Potwierdzeniem tego było otrzymanie w marcu 2007 roku Certyfikatu Systemu Zarządzania Jakością przyznawanego przez międzynarodową firmę TUV Rheinland Produkt Safety GmbH. Certyfikat potwierdza zgodność produkowanych wyrobów z regulacjami unijnych dyrektyw: dyrektywy dla wyrobów medycznych 93/42/EEC oraz dyrektywy dla wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro 98/79/EC. Wprowadza to możliwość nadawania znaku CE dla poszczególnych grup wyrobów. Dla klientów oznacza to pewność, że wyroby są poddawane rygorystycznym kontrolom w zakresie jakości w trakcie całego procesu produkcji.

Jak dbają Państwo o konkurencyjność swoich produktów?
Najważniejsze są dla nas satysfakcja i zadowolenie klientów z oferowanych przez nas produktów i usług. Dlatego dbamy o ciągłe podnoszenie kwalifikacji naszych pracowników poprzez dopasowane indywidualnie systemy szkoleń. Pracujemy również nad utrzymaniem i ciągłym doskonaleniem wdrożonego Systemu Zarządzania Jakością.

Kładą Państwo nacisk także na działania edukacyjne, na kontakt z pacjentami. Które ze swoich akcji prozdrowotnych uważają Państwo za najważniejsze i dlaczego?

Jest kilka takich imprez oraz akcji prozdrowotnych, które miały szczególne znaczenie dla naszej firmy. W szczególności Ogólnopolska Akcja Upowszechniania Pomiarów Ciśnienia Tętniczego w Warunkach Domowych zorganizowana przez Grodziskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” przy współudziale Diagnosis. Akcja ta przebiegała równolegle do Polskiego Projektu 400 Miast, również sponsorowanego przez Polfę. Projekt ten realizowany był ze środków Ministerstwa Zdrowia pod honorowym patronatem Prezydenta RP i Prymasa Polski. Jednym z głównych celów projektu była poprawa wykrywalności i skuteczności leczenia nadciśnienia tętniczego.

Równie duże znaczenie mają dla nas „Pikniki na Zdrowie”, imprezy organizowane przez Akademię Medyczną w Gdańsku. Ponad tysiąc osób przyszło na piknik, który odbył się w 2007 roku w Parku Zielonym w Gdańsku. W tym roku zapowiada się równie duża frekwencja.

Braliśmy również udział w akcjach organizowanych przez warszawski Instytut Kardiologii, na przykład „Pamiętaj o Sercu”, Maraton Warszawski. Uczestnicy mogli między innymi zmierzyć sobie ciśnienie krwi oraz puls naszymi aparatami.

Produkty firmy Diagnosis są dostępne nie tylko w aptekach. Czy zamierzają Państwo w najbliższym czasie poszerzyć swoją współpracę z aptekami?

Cały czas podkreślamy, że rynek apteczny jest dla nas kluczowym rynkiem zbytu, ale nie zamykamy się na współpracę także z innymi punktami sprzedaży detalicznej, np. sklepami medycznymi, które są istotnym odbiorcą naszego sprzętu medycznego. W przyszłości jednak największy nacisk położymy na rozwój współpracy z aptekami, czego dowodem jest decyzja o rozbudowie własnego działu handlowego. Umożliwi nam to pełniejszą współpracę z naszymi klientami, skuteczniejsze realizowanie zamówień oraz możliwość lepszej obsługi. Mamy nadzieję, że zostanie to docenione i jeszcze bardziej umocni naszą pozycję na tym rynku.

Dziękuję za rozmowę.

4.9/5 - (69 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH