Higiena intymna kobiet

Higiena intymna kobiet


Narządy rodne i okolice sromu wymagają szczególnej troski. Zaniedbanie higieny intymnej może prowadzić do rozwoju niebezpiecznych drobnoustrojów, a w konsekwencji do zakażeń ogólnoustrojowych.

Zachowanie higieny intymnych części ciała jest istotne na każdym etapie życia kobiety, a w szczególności podczas krwawienia miesięcznego oraz w trakcie ciąży. Naturalne środowisko pochwy ma charakter kwaśny (pH 5,5) i zasiedlone jest przez liczne szczepy bakterii (około 100 rodzajów komensalnych bakterii tlenowych i beztlenowych). Jedną z najliczniej reprezentowanych grup są pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus sp.), w tym głównie L. acidophilus, L. fermentum, L. plantarum, L. brevis, L. jenseni, L. casei. Bakterie te – dzięki produkcji nadtlenku wodoru oraz kwasu mlekowego, a także poprzez adhezję do powierzchni nabłonka dróg rodnych oraz moczowych – zapobiegają wtórnym i nawrotowym zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym pochwy oraz układu moczowego. Z tego właśnie względu niezmiernie ważne jest zachowanie naturalnej flory bakteryjnej pochwy.

Choroby intymne
Najczęstszymi chorobami intymnymi występującymi u kobiet są: bakteryjne zapalenie pochwy, drożdżyce oraz rzęsistkowe zapalenie pochwy. Każdej z tych dolegliwości towarzyszy pieczenie, świąd oraz zmiany wyglądu i konsystencji wydzieliny pochwowej, a także jej zapachu. Nietrudno się więc domyślić, jak uciążliwe mogą być te schorzenia.

Najczęstszą przyczyną ich występowania jest nieprawidłowa higiena intymna, a także „pechowy” stosunek płciowy. Podczas stosunku do pochwy dostawać się mogą drobnoustroje bytujące w okolicach krocza i odbytu, a także te gromadzące się na męskich organach płciowych. W następstwie zakażenia pochwy dochodzić może również do zajęcia układu moczowego kobiety. Schorzenia te są przenoszone drogą płciową, stąd w przypadku wystąpienia zakażenia konieczne jest przebadanie obojga partnerów.

Prawidłowa higiena
Nie należy lekceważyć zaleceń dotyczących prawidłowej higieny okolic intymnych. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie trzeba przypominać kobietom o codziennej zmianie bielizny. Równie ważne jest także prawidłowe podmywanie się. Do tego celu powinny służyć specjalnie skomponowane żele, pianki lub emulsje, zawierające w swym składzie kwas mlekowy, delikatne środki myjące i inne dodatki łagodzące podrażnienia. Podstawową zaletą takich środków jest pH około 5,5. Dzięki temu – w odróżnieniu od zwykłego mydła – nie niszczą one naturalnego pH pochwy.

W podróży lub innych sytuacjach, w których utrudniony jest dostęp do łazienki lub bieżącej wody, pomocne będą chusteczki intymne zwilżone środkami o naturalnym pH. Należy pamiętać o tym, by do oczyszczania miejsc intymnych nie używać gąbek lub myjek, ponieważ na ich powierzchni gromadzą się drobnoustroje.

Co za dużo, to niezdrowo
Przesadna troska o czystość okolic intymnych, a więc zbyt częste ich mycie bądź też profilaktyczne stosowanie roztworów do irygacji, może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Takie praktyki przyczyniają się bowiem do wyjałowienia naturalnego środowiska pochwy poprzez wyeliminowanie dobroczynnych bakterii z rodzaju Lactobacillus.

„Mądrości” ludowe
W przypadku wystąpienia nieprzyjemnych objawów zwiastujących zakażenie bakteryjne bądź grzybicze pochwy (świąd, nieprzyjemny zapach, ból), wiele kobiet wciąż stosuje domowe sposoby na radzenie sobie z problemem. Powszechnie słyszy się o „dobroczynnym” działaniu czosnku lub cebuli stosowanych… dopochwowo (!), a także „pozytywnego” wpływu jogurtów i kefirów aplikowanych w podobny sposób. Niestety, takie zabiegi z pewnością nie pomogą, a wręcz mogą zaszkodzić. Jogurty, będące przecież produktami spożywczymi, zawierają bakterie różne od tych, które bytują w pochwie. A czosnek czy cebula znane są jako naturalne antybiotyki, ale stosowane doustnie!

Preparaty probiotyczne
Flora bakteryjna układu moczowo-płciowego kobiety ulega zachwianiu w wyniku braku dbałości o czystość miejsc intymnych lub nadużywania środków myjących, stosowania kuracji antybiotykowej, środków antykoncepcyjnych, w okresie ciąży (zmiany hormonalne), krwawienia miesięcznego, menopauzy, czy też jako następstwo zakażeń innymi drobnoustrojami. Do jej odbudowy służą dopochwowe preparaty z bakteriami kwasu mlekowego, a także nowa generacja doustnych probiotyków. Zawierają one specjalnie wyselekcjonowane, sprawdzone pod względem działania i bezpieczeństwa szczepy bakterii naturalnie bytujących w pochwie, przez co korzystnie wpływają na mikroflorę układu moczowo-płciowego kobiety. Należy jednak pamiętać, że stosowanie tego rodzaju preparatów powinno służyć przede wszystkim profilaktyce zakażeń. W wielu przypadkach preparaty probiotyczne wykorzystuje się jako kurację wspomagającą leczenie środkami przeciwbakteryjnymi lub przeciwgrzybiczymi. W przypadku wystąpienia ostrych zakażeń nie należy spodziewać się wyleczenia bez wizyty u ginekologa oraz właściwej antybiotykoterapii. Pacjentki należy uczulać, że odpowiednia dbałość o zdrowie intymne to podstawa zachowania zdrowia oraz płodności.

4.7/5 - (270 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH