Walczymy o najbezpieczniejsze leki


Adrianek ma 3 lata. Choruje na hemofilię: chorobę krwi spowodowaną brakiem czynnika krzepnięcia. Gdy chłopiec się skaleczy, jego krew wolniej krzepnie. Największym problemem są jednak krwawienia wewnętrzne: głównie do stawów i mięśni. Nieleczone prowadzą do poważnych zwyrodnień stawów i kalectwa. Żeby zapobiec krwawieniom i je leczyć, trzeba podawać czynniki krzepnięcia.

Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym – mimo zaleceń ekspertów – w leczeniu hemofilii są stosowane wyłącznie leki pochodzące z osocza. Przed laty stały się one przyczyną wielu zakażeń nieznanymi wówczas wirusami zapalenia wątroby typu B i C, a w krajach zachodnich także wirusami HIV. Wiele osób chorych na hemofilię musiało przejść uciążliwe leczenie przeciw HBV i HCV. Leki z osocza również teraz mogą przenosić nieznane dziś czynniki zakaźne – piszą o tym nawet producenci w ulotkach leków.

Nie chcemy, by powtórzyła sie sytuacja sprzed lat, a dziecko lub dorosły leczony osoczopochodymi czynnikami krzepnięcia zaraził się nowym, nieznanym dziś wirusem.

Napisaliśmy petycję do Ministerstwa Zdrowia, by chorzy w Polsce mieli możliwość leczenia najbezpieczniejszymi lekami rekombinowanymi. Są one stosowane nie tylko w krajach zachodnich, ale także u naszych sąsiadów: na Słowacji, w Czechach, Litwie czy na Węgrzech. Niestety, nie w Polsce, chociaż starają się o to zarówno pacjenci, jak i lekarze. Prosimy o pomoc i podpisywanie naszego listu.

Każdy podpis może wiele zmienić w życiu Adrianka oraz innych dzieci i dorosłych chorych na hemofilię.

List znajduje się na stronie:

www.hemofilia.of.pl lub http://www.idn.org.pl/hemofilia

4.4/5 - (176 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH