Higiena intymna


Większość kobiet co najmniej raz w życiu cierpi na infekcje okolic intymnych. Miejsca te są szczególnie narażone na zakażenia. Wynika to z ich budowy, funkcji życiowych oraz zmian hormonalnych, którym podlegają.
Organizm kobiety w sposób naturalny broni się przed zarazkami, mogącymi wnikać do pochwy i zagrażać jej zdrowiu. Śluz, bakterie oraz kwas mlekowy, utrzymujący w niej kwaśność na poziomie około pH 4,5–5,5, stanowią skuteczną barierę rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych.

Są jednak czynniki zobojętniające środowisko pochwy i tym samym osłabiające jej naturalną ochronę. Jednym z nich jest krew menstruacyjna, która zmienia środowisko pochwy na zasadowe, a dodatkowo stanowi świetną pożywkę dla bakterii. Również w okresie ciąży, za sprawą zmian hormonalnych, pH pochwy zmienia się na zasadowe. Menopauza także zmienia gospodarkę hormonami w sposób zaburzający równowagę bakteryjną pochwy.

Infekcje
Każda choroba to osłabienie organizmu i zwiększona podatność na różne infekcje, także pochwy. Bardziej podatne na zakażenia są zwłaszcza kobiety chore na cukrzycę, m. in. ze względu na obecność cukru w moczu i częstsze zaleganie moczu w pęcherzu, co sprzyja rozwojowi bakterii.

Kolejnym zagrożeniem jest przyjmowanie antybiotyków. Leki te niszczą bakterie, będące częścią systemu ochronnego pochwy, i są częstą przyczyną grzybicy. Dlatego tak ważne jest przyjmowanie wraz z antybiotykiem leków osłonowych (powinien je przepisać lekarz), rekompensujących tę stratę. Rozwojowi infekcji grzybiczych sprzyja także wysoka temperatura, zatem zapadamy na nie zwykle w porze letniej. Czynnikiem sprzyjającym może być także leczenie hormonami oraz stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.

Higiena
Sposobem na uniknięcie zakażeń jest odpowiednia higiena. Podstawowa uwaga powinna zostać skierowana na mycie delikatnych okolic sromu. Należy to robić 1–2 razy na dobę, od przodu ku tyłowi, ponieważ bakterie zamieszkujące odbyt również mogą być przyczyną infekcji pochwy. Pamiętajmy przy tym, że zbyt częste podmywanie się oraz irygacje dopochwowe mogą spowodować wypłukiwanie flory bakteryjnej, stanowiącej ochronę przed bakteriami chorobotwórczymi. Lepiej unikać mydła, płynów do kąpieli czy intymnych dezodorantów. Mydło toaletowe wysusza i podrażnia błony śluzowe i bardzo delikatną w tych okolicach skórę. Płyn do kąpieli i inne pachnące specyfiki dodatkowo mogą powodować uczulenia.

Intymność
Do higieny intymnej należy stosować specjalne płyny, mające pH zbliżone do środowiska pochwy. Oprócz brudu płyny te usuwają mikroorganizmy powodujące stany zapalne, zachowując kwasowość, wilgotność oraz natłuszczenie skóry i śluzówki sromu.

Płyny do higieny intymnej zawierają delikatne substancje myjące, oparte np. na wyciągach roślinnych – najczęściej z nagietka, ze względu na jego właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjnie.

Ziołolecznictwo w ginekologii i położnictwie ma długą tradycję i do dziś jest wiele wskazań do stosowania tych preparatów. Mogą one stanowić główny lub uzupełniający środek w postępowaniu terapeutycznym.


#czy wiesz, że…
Płyny do higieny intymnej zawierają wyciągi roślinne, często z nagietka.

4.3/5 - (103 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH