Higiena stóp


Przemierzają tysiące kilometrów. Jednak to nie dalekie wędrówki sprawiają, że czasami odmawiają posłuszeństwa.

Problemy ze stopami powstają wskutek braku odpowiedniej o nie dbałości, przede wszystkim właściwej higieny oraz wygodnych butów.

Stopy suche i potliwe
Latem stopy skłonne są do wysuszania, zimą zaś do nadmiernej potliwości. Przy suchych stopach nie należy dopuszczać do bolesnych pęknięć skóry, gdyż mogą być przyczyną zakażeń. Codziennie po umyciu trzeba w nie wcierać krem natłuszczający i odżywczy. Przy nadmiernej potliwości łatwo o zakażenia grzybicze. Do takich stóp stosujemy preparaty przeciwpotowe, talk czy kąpiele z ziół (szałwia, pokrzywa, kora wierzby). Należy też nosić przewiewne obuwie.

Grzybica
Duży problem, aż 30 procent dorosłych Polaków stanowi grzybica. Wywołują ją dermatofity, których skupiska są w basenach, publicznych saunach czy natryskach. Ogniska chorobowe najczęściej pojawiają się w przestrzeniach międzypalcowych. Zapobieganie grzybicy polega na dokładnym osuszaniu stóp po kąpieli, zwalczaniu nadmiernej potliwości oraz stosowaniu różnego rodzaju preparatów przeciwgrzybiczych. Kiedy dojdzie do zakażenia, należy udać się do dermatologa, który przepisze odpowiednie leki.

Nagniotki, modzele, brodawki
Nagniotki, inaczej odciski, to uwypuklone zgrubienie naskórka z centralnie umiejscowionym rdzeniem (twarda, zrogowaciała tkanka). Pojawiają się najczęściej na stronie grzbietowej mniejszych palców.
Modzele to okrągłe, odcinające się kawałki zrogowaciałej skóry o żółtym zabarwieniu, umiejscowione na podeszwie w miejscach największego ucisku w okolicy śródstopia i pięty. Twardy modzel powoduje ból.
Brodawki mogą się pojawiać pojedynczo lub w grupie, mają wielkość od główki szpilki do ziarna grochu, ich powierzchnia jest nierówna, kolor szary, ciemnobrunatny lub cielisty. Występują przy paznokciach oraz na podeszwach. Są bardzo bolesne, a po skaleczeniu mocno krwawią.

Leczenie polega na stosowaniu preparatów złuszczających i zmiękczających, a w razie potrzeby chirurgicznym usunięciu.

Wrastające paznokcie
Zapobieganie tej bolesnej dolegliwości polega na noszeniu obuwia nieuciskającego palców oraz na obcinaniu paznokci „na prosto”. Problemem tym powinna zająć się doświadczona pedikiurzystka. Obecnie nie poleca się już chirurgicznego zrywania paznokci.

Odparzenia
To najczęściej otarcia i pęcherze. Chyba każdy z nas miał choć raz ten problem przy noszeniu nowych butów. Aby złagodzić dolegliwości, można zastosować kąpiel ziołową (kora dębu, szałwia, mięta) lub płyny ściągające i dezynfekujące. Odparzone miejsca należy posmarować maścią cynkową i założyć jałowy opatrunek. Pęcherzy nie należy przekłuwać.


#PAMIĘTAJ

  • Myj stopy codziennie, dokładnie spłukuj i osuszaj, szczególnie między palcami.
  • Obcinaj paznokcie prosto, bez zaokrąglania.
  • Zakładaj codziennie czyste, najlepiej bawełniane skarpety.
  • Noś wygodne obuwie, wykonane z naturalnych materiałów.
  • Stosuj kremy do stóp o działaniu nawilżającym, odżywczym i złuszczającym.
  • Paznokcie pielęgnuj własnymi przyborami.
  • Na basenie i w saunie pamiętaj o klapkach.
4.7/5 - (38 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH