W biurze i w szpitalu – psy mile widziane

W historii świata związek między ludźmi a zwierzętami stał się jedną z najbardziej wyjątkowych i trwałych więzi. Dzielimy swoje życie i przestrzeń ze zwierzętami domowymi praktycznie od początku cywilizacji. Ta szczególna relacja niesie ze sobą wiele korzyści dla obu stron.

Zwierzęta domowe są nie tylko naszymi przyjaciółmi i towarzyszami zabaw, ale także partnerami w pracy i opiekunami. Na co dzień sprawiają, że się uśmiechamy. Badania naukowe potwierdzają, że obecność zwierząt niesie za sobą znaczące korzyści fizyczne i psychospołeczne.

Marzena Ignaczak Dyrektor ds. Korporacyjnych w Mars Polska:

Zdrowe zwierzę to takie, które ma dostęp do zbilansowanej diety i opieki weterynaryjnej. Z kolei szczęśliwy kot czy pies to ten, który ma dom, a w nim odpowiedzialnych opiekunów, którzy wiedzą, jak zadbać o potrzeby swoich podopiecznych. Mile widziane zwierzęta są wtedy, gdy w społeczeństwie istnieje mniej barier dla zwierząt domowych – możemy je zabrać na wakacje, do pracy, czy nawet do szpitala.

Dogoterapia

Po pięciu dekadach badań nad relacjami człowieka ze zwierzęciem eksperci z Centrum Żywienia Zwierząt WALTHAM należącego do firmy Mars dysponują naukowymi dowodami na to, że obecność psa pozytywnie wpływa m.in. na nasze zdrowie fizyczne i samopoczucie oraz buduje wiarę we własne możliwości. Wyjątkowe korzyści płynące z towarzystwa czworonożnego przyjaciela obserwujemy u dzieci, którym psy pomagają w radzeniu sobie z trudnościami czy w czasie pobytu w szpitalu. Podobne działanie ma także śmiech. Z połączenia tych dwóch elementów: uśmiechu i towarzystwa psa zrodził się projekt dogoterapii realizowany przez Fundację „Dr Clown” we współpracy z Mars Polska.

Terapeutyczna moc uśmiechów i psów

Od blisko 2 lat, firma Mars wraz z fundacją „Dr Clown” realizuje projekt dogoterapii. Prowadzą zajęcia dla chorych dzieci, z udziałem certyfikowanych terapeutów z psami oraz „doktorów clownów”,. W 2018 roku odbyło się już 189 takich spotkań, w których udział wzięły 1934 osoby i ponad 20 psów. Aktualnie w program włączonych jest 16 szpitali i ośrodków terapeutycznych w całej Polsce.

Dzieci, które muszą przebywać w szpitalu, poddawane są różnym procedurom i zabiegom. Przynoszą one negatywne emocje i nawet stała obecność rodzica nie daje dzieciom możliwości odreagowania stresu. W związku z tym odwiedziny w tym przypadku psa są wręcz wyczekiwane i bardzo mile widziane. Daje to impuls do zapominania o przykrych sprawach.

dr n. med. Agata Gajewska, Ordynator Oddziału Pediatrycznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach:

Możliwość bezpośredniego kontaktu z psem jest świetnym “lekarstwem”. I nasi pacjenci duzi i mali, jak i personel czekają na następne odwiedziny.

Do pracy z psem

Obecność psa w biurze daje poczucie komfortu, rozładowuje stres, zwiększa poziom aktywności fizycznej, poprawia wydajność i zwiększa poczucie zadowolenia. W badaniu pracownicy wskazali między innymi wzrost morale i zmniejszenie poziomu stresu (po 93 procent). Podkreślali lepszą równowagę między pracą a życiem prywatnym praz zmniejszenie poczucia winy wynikającego z faktu zostawiania zwierząt w domu. Wzrosła również aż do 91 procent lojalność względem firmy.

Pies w biurze redukuje stres, wzmacnia współpracę i relacje między ludźmi. Jego obecność sprzyja produktywności i zwiększa poczucie satysfakcji z pracy. Jak się okazuje, psy mają również bezpośredni wpływ na biznes – wprowadzając przyjazną atmosferę, pozytywnie oddziałują na prowadzone negocjacje. Oddział Mars w Niepołomicach już od 2012 roku jest otwarty na obecność pupili. Również pracownicy w warszawskim biurze mogą spędzać wspólny czas z czworonożnymi przyjaciółmi w pracy.

Patrycja Łakomy z Zespołu Talent Acquisition Mars:

Uwielbiam psy, ich obecność w naszym biurze po prostu sprawia, że mój dzień jest dużo lepszy. Z punktu widzenia atrakcyjnego miejsca pracy to jest ogromny benefit i widoczny dowód naszej obietnicy lepszego świata dla zwierząt.

Obecność pupili w biurze wymaga odpowiedniego przygotowania nie tylko samej przestrzeni, ale także procedur, aby wszystkim pracowało się bezpiecznie i komfortowo. Zanim więc otworzymy psom drzwi biura należy pamiętać o określeniu jasnych zasad obowiązujących opiekunów, ich podopiecznych i innych pracowników.

źródło: informacja prasowa Grayling Poland Sp. z o.o.
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH