Niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD) – czy to już globalna epidemia?

NAFLD to poważne wyzwanie medyczne, które aktualnie zyskuje miano globalnej epidemii. Jak z walczyć z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby?

Za choroby wątroby w dużym stopniu odpowiada nadmierne spożywanie alkoholu. Jednak NAFLD to choroba polegają na nadmiernym gromadzeniu lipidów w hepatocytach u osób, które nie nadużywają alkoholu. Stąd nazwa – niealkoholowa.

Dbaj o wątrobę

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w organizmie człowieka. Odpowiada za ponad 500 funkcji. Poza tym jej prawidłowe działanie wpływa pozytywnie na inne narządy wewnętrzne. W przypadku uszkodzenia wątroba nie może spełniać swoich funkcji.

Podstawowym budulcem błon otaczających komórki wątroby są fosfolipidy, które stanowią blisko 65% jej składu. W każdym przypadku choroby wątroby lub jej uszkodzenia następuje zmniejszenie poziomu fosfolipidów, zmiana ich składu i zmniejszenie płynności błon. Ponadto może prowadzić do zaburzeń czynności wątroby i zaburzeń aktywności enzymów, receptorów i białek przenośnikowych związanych z błonami.

Niewłaściwa dieta sprzyja NAFLD

Niedobór fosfolipidów w diecie może sprzyjać niealkoholowemu stłuszczeniu wątroby. NAFLD jest najczęstszą przyczyną przewlekłego uszkodzenia tego narządu i może przejść w kolejne stadia – prowadząc do marskości lub raka wątrobowo-komórkowego.

Czynniki ryzyka NAFLD

Kluczowym czynnikiem ryzyka NAFLD jest otyłość, do której prowadzą nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Szczególnie nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych w diecie, przy niedoborze wielonienasyconych kwasów omega-6 prowadzi do zaburzeń syntezy fosfolipidów w wątrobie. Konieczne jest wówczas systematyczne uzupełnianie mieszaniną fosfolipidów uzyskiwanych z nasion soi, zawierających fosfatydylocholinę, bogatą we wspomniane kwasy omega-64.

Niezbędne fosfolipidy

Nie wszystkie fosfolipidy wchodzą w struktury błon komórkowych lub szlaki metaboliczne. Muszą to być fosfolipidy niezbędne (EPL – Essential phospholipids) wysokiej jakości. Powinny zawierać wysoki poziom kwasu linolowego, który jest wielonienasyconym kwasem tłuszczowym z rodziny omega-6.

Fosfolipidy niezbędne pełnią szereg dobroczynnych funkcji dla wątroby. Najważniejsze z nich to różnicowanie, proliferacje i regeneracja komórek oraz do transport cząsteczek przez błony. Poza tym hamują procesy włóknienia w  wątrobie, zwiększają rozpuszczalność cholesterolu w żółci, uczestniczą w trawieniu tłuszczów i poprawiają wchłanianie się nierozpuszczonych witamin. Przede wszystkim jednak, fosfolipidy niezbędne wnikają w uszkodzone części błon komórkowych wątroby i przyspieszają jej regenerację.

Suplementy diety nie pomogą

Wysokiej jakości fosfolipidy niezbędne, bogate w najważniejszy składnik aktywny – dilinoleilofosfatydylocholinę (DLPC), zawierają wyłącznie wysokiej jakości leki.

źródło: informacja prasowa Procontent Communication
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH