Jak rzucić palenie?

Jak rzucić palenie?


Aby skutecznie rzucić palenie, przede wszystkim trzeba tego chcieć.
Kolejnym krokiem jest dobranie odpowiedniej metody. Przedstawiamy kilka propozycji.

Nikotynowa Terapia Zastępcza
To popularna metoda, która pomaga w walce z nałogiem, zmniejszając uczucie głodu nikotynowego i łagodząc związane z tym dolegliwości psychosomatyczne. NTZ może obniżyć też poczucie satysfakcji, jaką palacz czerpał z palenia.

Metoda ta polega na podawaniu nikotyny w kontrolowanych dawkach, np. w formie gum do żucia, plastrów czy pastylek do ssania. Antynikotynowe gumy do żucia dostarczają 1-2 mg nikotyny na 30 minut żucia. Naskórne plastry antynikotynowe, w zależności od rodzaju, dostarczają 5-22 mg nikotyny na 16-24 godziny.

Proces leczenia w NTZ obejmuje dwa etapy. Pierwszy z nich polega na regularnym podawaniu nikotyny w postaci gumy do żucia lub plastrów po całkowitym zaprzestaniu palenia. Pozwala to zminimalizować objawy głodu nikotynowego. Drugi etap zaczyna się wtedy, gdy pacjent pokona uzależnienie o charakterze psychogennym. Wówczas stopniowo zmniejsza się dawki nikotyny w gumie lub plastrach aż do jej całkowitego wyeliminowania.

Podczas Nikotynowej Terapii Zastępczej do organizmu dostaje się znacznie mniejsza dawka czystej nikotyny niż podczas palenia papierosów. Nie zawiera ona substancji toksycznych ani rakotwórczych, które są w papierosach. Nikotyna z gumy do żucia czy plastra antynikotynowego dostaje się do organizmu znacznie wolniej niż z papierosa, a ponadto w kontrolowanych dawkach.

Prawdopodobieństwo przedawkowania i uzależnienia się od nikotyny zawartej w preparatach medycznych przeznaczonych do walki z nałogiem jest zerowe, jeżeli stosujemy te produkty zgodnie z ich przeznaczeniem.

Nikotynowa Terapia Zastępcza jest więc bezpieczna i skutecznie zwiększa szansę na zerwanie z nałogiem (2‑4‑krotnie w porównaniu z tymi, którzy jej nie stosują).

Dostępne preparaty to m.in.:

  • preparaty wziewne, np. inhalator Nicorette (Nicotinum)
  • tabletki, np. Microtab Nicorette, Nicotinell TTS
  • plastry na skórę, np. Nicorette (Nicotinum), Nicopath
  • gumy do żucia, np. Nicorette, NiQuitin
  • pastylki do ssania, np. Nicopass

Tabex (cytyzyna)
Nie zawiera nikotyny, lecz cytyzynę, której cząsteczki są podobne do cząsteczek nikotyny. W terapii nikotynizmu cytyzyna odgrywa rolę związku zastępującego nikotynę. W organizmie palacza dochodzi do stopniowego zmniejszenia, a następnie zaniku zależności psychicznej i fizycznej od nikotyny.

Zyban (chlorowodorek bupropionu)
Lek testowany jako lek na depresję. Naukowcy odkryli, że ma on jednak także działanie antynikotynowe. Polega ono na uwalnianiu noradrenaliny i dopaminy w mózgu, przez co zastępuje działanie odstawionej nikotyny. Niski poziom noradrenaliny odpowiada za odczuwanie irytacji, złości i frustracji. Dopamina ma związek z odczuwaniem przyjemności i jest nośnikiem uzależnienia.

Champix (wareniklina)
Lek nowej generacji (nie zawiera nikotyny). Działa na ten sam receptor w mózgu, co zawarta w tytoniu nikotyna. Pozwala osłabić głód nikotynowy i trudne do przezwyciężenia objawy abstynencyjne u osoby rzucającej palenie. Jest to pierwszy lek, który jest zarazem agonistą i antagonistą receptora nikotynowego α4β2, łączy więc terapię farmakologiczną ze wsparciem psychologicznym pacjenta. Wareniklina wiąże się z receptorami nikotynowymi w mózgu pacjenta i działa na nie na dwa sposoby. Po pierwsze, częściowo pobudza receptory nikotynowe do uwalniania dopaminy w mózgu, przez co przyczynia się do zmniejszenia głodu nikotynowego oraz nieprzyjemnych objawów odstawienia. Po drugie, wareniklina, blokuje wiązanie nikotyny z receptorami α4β2, przez co w przypadku zapalenia papierosa przez pacjenta zmniejsza uczucie przyjemności związanej z paleniem.

4.9/5 - (257 votes)

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH