Narkotyki wciąż zabijają młodych Europejczyków

Nielegalne używki wciąż przyczyniają się do wielu zgonów wśród młodych ludzi. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii w Lizbonie.

Eksperci szacują, że na sto przedwczesnych zgonów wśród nastolatków, nawet dwie osoby umierają właśnie z powodu nielegalnych substancji – zarówno bezpośrednio, na przykład po przedawkowaniu, jak i pośrednio, w wyniku chorób, wypadków, przemocy czy samobójstw.

Najczęściej zażywanym przez młodych ludzi narkotykiem jest marihuana. Tylko w zeszłym roku spróbowało jej ponad 15 milionów Europejczyków między 14. a 34. rokiem życia.

Substancja ta, obok kokainy, jest także najczęściej przechwytywana przez policję. W 2011 roku europejscy funkcjonariusze ponad milion razy zatrzymywali osoby posiadające nielegalne środki – to znacznie więcej, niż rok wcześniej. Aż dwie trzecie posiadaczy narkotyków złapano w Hiszpanii.

Dobrą wiadomością jest zlikwidowanie pięciu wytwórni nielegalnych środków, co według autorów raportu wpływa na ogólny spadek produkcji narkotyków. Eksperci ostrzegają natomiast przed nowymi, groźnymi substancjami, pojawiającymi się na rynku na przykład w postaci nawozów.

(Źródło: IAR)

4.6/5 - (185 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH