Elementarz przyszłej mamy

Elementarz przyszłej mamy


Ciąża to czas zmian. Ten elementarz dedykujemy zwłaszcza tym, które po raz pierwszy przeżywają ten cudowny stan.
Aby wasza ciąża przebiegała w zdrowiu i radości, a poród był łatwiejszy.

Odżywiaj się zdrowo
Zdrowa dieta to przede wszystkim dieta zróżnicowana. Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone, zawsze czytaj etykiety. Substancje chemiczne dodawane do żywności mogą przenikać do płodu i negatywnie oddziaływać na jego kształtujący się organizm. Zastąp colę, kawę i herbatę wodą mineralną i sokami. Zamiast zajadać się sklepowymi wędlinami, upiecz domowy schab, a na obiad, zamiast schabowego, przygotuj pieczoną rybę z warzywami. Margarynę zastąp masłem, a rafinowane oleje tłoczoną na zimno oliwą lub olejem z pestek winogron.

Nie za dwoje, a dla dwojga
Kiedyś mówiono, że oczekując dziecka powinno się jeść za dwoje. To nie prawda. Zapotrzebowanie kaloryczne w ciąży wzrasta zaledwie o około 300 kalorii. Niech dodatkową porcję stanowią produkty zdrowe i pełne witamin. Ogranicz słodycze, zastępując je świeżymi lub suszonymi owocami. Zbędne kilogramy mogą utrudnić funkcjonowanie w ostatnim okresie ciąży, ograniczą też twoją aktywność podczas porodu.

Przyjmuj kwas foliowy
Zdrowa dieta to nie wszystko. W okresie około koncepcyjnym, czyli nawet na 3 miesiące przed planowaną ciążą, zacznij przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego dziennie – w postaci gotowych preparatów dostępnych w aptece. Przyjmowanie kwasu foliowego jest szczególnie ważne w pierwszym trymestrze ciąży; skutecznie zapobiega on powstawaniu niektórych wad układu nerwowego u dziecka.

Ostrożnie z witaminami
W przeciwieństwie do kwasu foliowego, niektóre witaminy mogą okazać się szkodliwe dla dziecka (szczególnie wit. A i E). Najlepiej uzupełniać je korzystając z naturalnych źródeł, tzn. jedząc ryby. Preparaty witaminowe, przygotowane często z myślą o osobach niedożywionych, mogą zawierać zbyt duże dawki tych witamin. Przyjmowanie ich, szczególnie na początku ciąży, może poważnie zaszkodzić dziecku.

Uważaj na zioła
To nie prawda, że zioła nie pomagają, ale i nie szkodzą. Wbrew pozorom mięta, napar z malin czy echinacea nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży. Lepiej więc w miejsce ziół pić herbatki owocowe, a leczyć się zawsze pod okiem zaufanego lekarza.

Ruszaj się
Zdrowa kobieta powinna w czasie ciąży zdecydować się na jakiś rodzaj regularnej aktywności fizycznej. Może to być pływanie uelastyczniające tkanki, rozciągające i przygotowujące mięśnie do porodowego wysiłku. Zanurzenie się w wodzie dodatkowo przynosi ulgę przeciążonemu kręgosłupowi. Dobrą formą aktywności są też spacery (kilka kilometrów dziennie szybkim krokiem). Nie obciążają one zanadto nawet tych kobiet, które wcześniej nie uprawiały żadnego sportu. Dają za to efekt w postaci dobrego samopoczucia, dotlenienia i lepszego krążenia krwi. Dzięki ćwiczeniom fizycznym lepiej poznasz możliwości swojego ciała. Taka wiedza w czasie porodu okazuje się bezcenna.

Słuchaj tylko dobrych rad
Przyszła mama powinna dbać o swoje emocje. Jeżeli udzielane ci dobre rady zwiększają tylko niepokój i podważają twoją zdolność do podjęcia macierzyńskich obowiązków, musisz znaleźć w sobie siłę do odparcia tych ataków, czynionych niby w dobrej wierze.

4.8/5 - (81 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH