PMS pod kontrolą

PMS pod kontrolą

Rozdrażnienie, smutek i wybuchowość to sygnał, że zbliża się miesiączka. W tym czasie władzę nad życiem kobiety przejmują hormony. Jak można złagodzić dolegliwości towarzyszące zespołowi napięcia przedmiesiączkowego?

Smutna choroba

Depresja to nie jest chwilowy smutek, to ciężka choroba, która może niszczyć życie i którą trzeba leczyć u specjalisty. Od zwykłego smutku odróżnia ją to, że utrzymuje się długo – całymi tygodniami lub miesiącami; upośledza zdolność normalnego życia i znacznie obniża jego komfort.

Objawia się przygnębieniem i ociężałością. Pacjenci skarżą się na zmęczenie, apatię, brak satysfakcji, chęci do życia, zaburzenia snu i apetytu, niepokój, bóle głowy, zaparcia, trudności ze skupieniem uwagi.

Żegnaj smutku

[**Depresja**](/leksykon-lekow/search?tid=&tid_1=All&tid_2=2815 “Leksykon leków”) nie jest przejściowym smutkiem, ale przewlekłym i groźnym zaburzeniem psychiki. Podstawowym objawem depresji jest długotrwałe (ponad dwa tygodnie) obniżenie nastroju, czemu towarzyszy ogólna utrata zainteresowań, zmniejszona energia, spadek szacunku do samego siebie, poczucie winy, a w skrajnych przypadkach myśli samobójcze.

Jesienne smutki

Sezonowe pogorszenie nastroju w dość łagodnej postaci dotyka około 10%
Polaków, a około 3% przechodzi tę dolegliwość w ostrzejszej formie. Jedni z nas
zaczynają odczuwać skutki braku światła już we wrześniu, inni dopiero w
listopadzie. Szczególnie wrażliwe na wahania poziomu melatoniny są
kobiety pomiędzy 20. a 40. rokiem życia – czytamy w “Poradniku Domowym”.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH