Smutna choroba

Depresja to nie jest chwilowy smutek, to ciężka choroba, która może niszczyć życie i którą trzeba leczyć u specjalisty. Od zwykłego smutku odróżnia ją to, że utrzymuje się długo – całymi tygodniami lub miesiącami; upośledza zdolność normalnego życia i znacznie obniża jego komfort.

Objawia się przygnębieniem i ociężałością. Pacjenci skarżą się na zmęczenie, apatię, brak satysfakcji, chęci do życia, zaburzenia snu i apetytu, niepokój, bóle głowy, zaparcia, trudności ze skupieniem uwagi.

Depresja obciąża nie tylko pacjentów, ale też ich rodziny i bliskich – zwiększa umieralność z powodu samobójstw; wpływa na wzrost liczby rozwodów i osób samotnych; powoduje przerwy w pracy, spadek osiągnięć zawodowych i bezrobocie; ma związek z obniżeniem statusu materialnego społeczeństwa; prowadzi do uzależnień i nałogów.

Obecnie depresja zajmuje czwarte miejsce na liście najczęstszych schorzeń gnębiących ludzi, a szacuje się, że do 2020 r. może przesunąć się na miejsce drugie – tuż po niedokrwiennej chorobie serca.

Ze statystyk wynika, że w Polsce 17 proc. osób wymaga leczenia z powodu depresji, ale lekarze oceniają, że faktyczna liczba tych, którzy potrzebują pomocy, jest dwukrotnie wyższa.

Podstawą leczenia depresji są leki, ale bardzo ważną uzupełniającą rolę odgrywa tu psychoterapia. Ważne jest, aby jak najwcześniej podjąć leczenie, bo wtedy objawy depresji będą lżejsze i mniejsze jest ryzyko, że przejdzie ona w postać ciężką – radzą specjaliści.

4.4/5 - (24 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH