Dni Walki z Chorobami Dziąseł

9 września w warszawskim oddziale Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego odbyło się spotkanie będące zapowiedzią Narodowego Programu Walki z Chorobami Dziąseł.

Jest to ogólnopolska akcja edukacyjna dotycząca profilaktyki chorób dziąseł, która potrwa do końca października. W ramach Programu w dniach od 20 do 30 października zaczynają się z Dni Walki z Chorobami Dziąseł. Akcja obejmie apteki w całej Polsce. Wystarczy przyjść i odebrać „Poradnik zdrowych zębów i dziąseł” wraz z próbką specjalistycznego preparatu do higieny jamy ustnej.

Narodowy Program Walki z Chorobami Dziąseł to akcja edukacyjna, która ma na celu zwrócenie uwagi na problematykę chorób dziąseł, a także ich negatywne skutki, które mają wpływ nie tylko na zęby, ale także na stan całego organizmu.

Punktem wyjściowym do stworzenia Narodowego Programu Walki z Chorobami Dziąseł była niska świadomość polskiego społeczeństwa, dotycząca problematyki chorób dziąseł. Panuje błędne przekonanie, że choroby przyzębia, potocznie określane parodontozą, dotykają osoby starsze. Tymczasem stomatolodzy alarmują, że problem ten dotyczy zdecydowanie ponad połowy Polaków po 35. roku życia. Cierpi na nią też coraz więcej dwudziestolatków. Wypadający ząb jest ostatnim stadium choroby, dlatego też niezwykle istotna jest profilaktyka i wczesne rozpoznanie problemu.

– Problemy z dziąsłami ma większość polskiego społeczeństwa. Pierwszy symptom choroby – krwawienie dziąseł, tak często przez nas ignorowane, powinno być sygnałem alarmowym i impulsem do potraktowania problemu poważnie. Na szczęście we wczesnym stadium jest to proces odwracalny. Odpowiednia higiena jamy ustnej, czyli prawidłowa technika szczotkowania, używanie nici dentystycznej, odpowiednio dobrane pasty – najlepiej z mleczanem glinu i płyny do płukania ust, połączone z regularnymi zabiegami profesjonalnego czyszczenia w gabinecie stomatologicznym, uchronią nas przed chorobą – mówi dr Paweł Fudali, lekarz stomatolog.

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest gwarantem zdrowia naszych zębów, dziąseł, a także całego organizmu. Dlatego tak ważna i potrzebna jest inicjatywa Narodowego Programu Walki z Chorobami Dziąseł, w ramach którego prowadzona jest szeroko zakrojona akcja edukacyjna.

Czym są choroby dziąseł?
To bakteryjna infekcja tkanek, które otaczają ząb. Jeśli nie szczotkujemy zębów, albo robimy to niedokładnie, pokrywają się one miękkim złogiem w postaci płytki nazębnej. Zawarte w nim bakterie mnożą się i dochodzi do powstania złogu twardego, w postaci kamienia nazębnego o chropowatej powierzchni, do której łatwo przylegają kolejne warstwy bakterii. Gromadzący się kamień przechodzi z obszaru naddziąsłowego pod dziąsła, które stają się czerwone i obrzęknięte. Pod naporem kamienia dziąsła obniżają się, a wokół zębów powstają przestrzenie, tzw. kieszonki przyzębne. Infekcja przenosi się na wszystkie tkanki otaczające ząb, niszczy także kość. Zęby tracą oparcie i zaczynają się chwiać, aż wreszcie wypadają.

Lista winowajców
Niewłaściwa higiena jamy ustnej jest najczęstszą przyczyną chorób dziąseł. Sprzyjają im również niektóre choroby ogólne (cukrzyca, osteoporoza), zaburzenia hormonalne i stres, nieleczone wady zgryzu, źle dopasowane protezy i korony, niektóre leki (np. na padaczkę i nadciśnienie), dieta uboga w witaminy i minerały, a także palenie papierosów. W niektórych przypadkach istotny może być także czynnik genetyczny.

Jak wygrać z chorobami dziąseł?
Pierwsze objawy chorób dziąseł, to krwawienie podczas mycia zębów. Już wtedy należy zacząć stosować pasty o działaniu antypłytkowym, a także zwrócić szczególną uwagę na sposób szczotkowania zębów. Należy także regularnie usuwać kamień nazębny w gabinecie dentystycznym. Gdy zęby zaczynają się chwiać to znak, że choroba jest już mocno zaawansowana i konieczne jest leczenie specjalistyczne.

Chorób przyzębia możesz uniknąć pod kilkoma warunkami:

  • Szczotkuj zęby po każdym posiłku.
  • Raz na pół roku odwiedzaj dentystę, by usunąć kamień nazębny.
  • Do szczotkowania zębów używaj odpowiednich past, które zawierają m.in. działającą antybakteryjnie chlorheksydynę oraz mleczan glinu, który zmniejsza krwawienie dziąseł, przyspiesza ich gojenie, a także wzmacnia i regeneruje nabłonek błony jamy ustnej, co chroni przed zakażeniem bakteriami.
  • Zadbaj o właściwą dietę – unikaj słodyczy, ogranicz tłuszcze zwierzęce.
  • Rzuć palenie tytoniu. Czy wiesz, że palacze są narażeni na choroby dziąseł aż 6 razy częściej?
  • Zredukuj stres. Sprawia, że dziąsła są mniej odporne na procesy zapalne.

Troszcząc się o dziąsła dbasz o cały organizm
Dlaczego przestrzeganie tych zasad jest takie ważne? Wypadanie zębów nie jest jedynym skutkiem chorób dziąseł. Sieją one znacznie większe spustoszenie. To wina bakterii, które z jamy ustnej przedostają się dalej do krwioobiegu.

Powodowana przez bakterie lista chorób jest długa, m.in.:

  • Choroby układu sercowo-naczyniowego. Namnażające się w jamie ustnej bakterie przedostają się do krwiobiegu i powodują, że wewnątrz naczyń nasilają się procesy prowadzące do miażdżycy. Udowodniono związek zapaleń przyzębia z zawałami mięśnia sercowego oraz udarami mózgu.
  • Skrócenie terminu porodu i urodzenie noworodka o niskiej masie urodzeniowej.
  • Choroby płuc.
  • Cukrzyca. Zapalenia przyzębia pogarszają przebieg cukrzycy i komplikują jej leczenie.
4.7/5 - (67 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH