Światowy dzień zdrowia jamy ustnej

12 września, w dzień urodzin dr. Charlesa Godona, propagatora idei zdrowia jamy ustnej i założyciela FDI, obchodzimy Światowy dzień zdrowia jamy ustnej.

Choroby jamy ustnej często są lekceważone. Tymczasem próchnica, wady zgryzu, stany zapalne w obrębie jamy ustnej są powodem nie tylko złego samopoczucia, ale mogą także prowadzić do poważnych chorób ogólnoustrojowych. Udowodniono na przykład, że obecność próchnicy, braki w uzębieniu, choroby zębodołu zwiększają ryzyko zgonu z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego.

Zapalenie zęba może także powodować zapalenie zatok szczękowych. Nieopanowanie zapalenia zatoki szczękowej z kolei może doprowadzić do poważnych komplikacji wewnątrzczaszkowych, takich jak zapalenie opon mózgowych, ropień mózgu. Zmiany te są niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta, szacuje się, że śmiertelność przy tych powikłaniach waha się od 5 do 20 proc. przypadków.

Również często dopadający nas bez wyraźnej przyczyny ból głowy może mieć podłoże w stanach zapalnych zęba i okostnej.

Zmiany i bóle w obrębie jamy ustnej mogą też sygnalizować nieprawidłowe funkcjonowanie innych organów. Krwawienie dziąseł może być np. pierwszym objawem białaczki, cukrzycy, nadciśnienia, anemii, padaczki.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka i kontrola stanu jamy ustnej. Edukacja społeczeństwa odgrywa w tym względzie niebagatelną rolę.

Światowy Dzień Zdrowia ma na celu uświadomienie rządom i społeczeństwom znaczenia zdrowia jamy ustnej dla zdrowia ogólnego, a także dla komfortu życia człowieka. Zadaniem, które wyznaczyli sobie organizatorzy przedsięwzięcia – Światowa Organizacja Dentystyczna – jest również zwrócenie uwagi decydentów na konieczność zapewnienia środków i możliwości dla poprawy sytuacji zdrowotnej społeczeństw w zakresie zdrowia jamy ustnej, i wprowadzenia działań wzmacniających właściwą profilaktykę.

4.9/5 - (39 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH