BeStia UjarzMiona. Moja walka z chorobą

„BeStia UjarzMiona. Moja walka z chorobą” – książka, obok której nie przejdziesz obojętnie


Jak się czuje młody człowiek u progu wejścia w dorosłe życie, kiedy dowiaduje się, że ma SM? Jak długo walczy ze świadomością choroby? Czy potrafi żyć normalnie? Jak zmaga się z przeciwnościami losu, z własnymi słabościami?

O tym wszystkim, ale także o codzienności – troskach i beztroskim życiu, wirtualnym świecie przyjaciół w książce Anny Bartuszek „BeStia UjarzMiona. Moja walka z chorobą”.

Prawdziwa historia
Książka Anny Bartuszek „BeStia UjarzMiona. Moja walka z chorobą” opowiada prawdziwą historię 27-letniej Anny, chorej od ośmiu lat na stwardnienie rozsiane, która czas przymusowego zwolnienia zdrowotnego wykorzystuje, aby opisać swoją historię. Pisanie książki było kolejnym etapem mówienia o swojej chorobie, wcześniej autorka robiła to na swoim blogu.

– Pisząc książkę czerpałam z moich wpisów na blogu. Tam piszę kilka razy dziennie. Musiałam więc wybrać wątki i sytuacje, które pokażą moją walkę z chorobą. Chciałam zwrócić uwagę, że mimo choroby, jestem zwyczajną młodą dziewczyną, która chce pracować, bawić się i kochać, że mam humory i potrafię być nieznośna. Jednocześnie w ten sposób chciałam się przyczynić do wzrostu świadomości nt. SM – mówi autorka.

Na złość
Książka pokazuje także, jak trudno znaleźć w sobie odwagę, by przyznać przed światem: „Tak, jestem chora na przewlekłą, nieuleczalną jak dotąd chorobę”, jak bardzo trzeba żyć na przekór, na złość, z uporem – nie tracąc nadziei, nawet jeśli kolejne lata z chorobą coraz bardziej pozbawiają złudzeń. Książka Anny Bartuszek pokazuje, jak ważna jest w takiej sytuacji wola walki, cierpliwość i wytrwałość, a nawet bezkompromisowość w dążeniu do celu. Dzięki nim zawsze, prędzej czy później, znajdą się ludzie, którzy zechcą pomóc. Stopniowo pojawia się ich wokół coraz więcej. Aż w pewnym momencie stworzą… sztab przyjaciół – niezwykłych, jedynych w swoim rodzaju – bo takich, którzy nigdy się nie widzieli.

Z chorobą w tle
To niezwykła książka, która może dotrzeć do szerokiego grona czytelników z różnych środowisk, tj. takich, których dotknęła ta choroba – by dodać im otuchy, i takich, którzy o niej nie słyszeli.
– Tej książki wcale nie czyta się jak opowieści osoby chorej, bardziej jak obyczajówkę o przygodach młodej dziewczyny. Szczególnie poskładany z bloga fragment o sanatorium w Ciechocinku. W tym klimacie luźno-przygodowym jeszcze większe wrażenie robi fakt, że w tle tych wszystkich romansów, wyjazdów i imprez jest bardzo ciężka choroba. Mocna książka. Bardzo ciężko jest przejść obok niej obojętnie – komentuje Justyna Dżbik, dziennikarka Czwartego Programu Polskiego Radia i TVP Warszawa.

Książka pojawi się w sprzedaży 22 września. Będzie dostępna także w księgarniach internetowych. Wydało ją Wydawnictwo TRIO.


O autorce
ANNA BARTUSZEK (ur. w 1981 r. w Warszawie) – absolwentka hungarystyki na Uniwersytecie Warszawskim, spedytor międzynarodowy, tłumacz, autorka bloga annablack.blox.pl, od dziewięciu lat chora na stwardnienie rozsiane. Wielbicielka psów, języków obcych i ostrego jedzenia.

4.8/5 - (173 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH