Kolka niemowlęca zwiększa ryzyko migren

Dzieci matek, które cierpią na migrenowe bóle głowy, ponad dwa razy częściej mają kolki niemowlęce niż dzieci kobiet bez migren – wynika z amerykańskich badań.

Zdaniem autorów pracy, kolki mogą być wczesnym objawem migren. To oznacza, że niemowlętom, które na nie cierpią, można próbować pomóc poprzez redukcję bodźców w otoczeniu, takich jak światło czy hałas.

Neurolog Amy Gelfand z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco razem ze swoimi współpracownikami przeanalizowała dane zebrane wśród 154 młodych mam, które trafiły z dwumiesięcznym dzieckiem do pediatry na rutynowe badanie kontrolne. W tym wieku kolki u dzieci osiągają z reguły apogeum. Kobiety udzielały informacji na temat swoich bólów migrenowych, jak również napadowego płaczu u dzieci, który pasowałby do definicji kolki.

Okazało się, że niemowlęta, których mamy w przeszłości przechodziły migreny, 2,5 razy częściej cierpiały na kolki w porównaniu z maluchami mam, które nie miały migren. Ogółem kolki występowały u 29 proc. dzieci kobiet z historią migrenowych bólów głowy i u 11 proc. dzieci mam bez migren.

Dlatego autorzy badań podejrzewają, że kolki mogą być wczesnym objawem tzw. dziecięcego zespołu okresowego, który jest uważany za zwiastun bólów migrenowych w późniejszym wieku. Kolki dziecięce mogą być objawem predyspozycji do bólów migrenowych, ponieważ migreny mają silne uwarunkowania genetyczne.

Dzieci z kolkami mogą być bardziej wrażliwe na różne bodźce w środowisku, podobnie jak osoby cierpiące na migreny. Maluchom tym może być trudniej poradzić sobie z nawałem nowych bodźców, z którymi stykają się po porodzie. Gdyby faktycznie tak było, to pomóc mogłoby niwelowanie bodźców, na które narażone są maluchy, tak jak osobom z migrenami pomaga przygaszanie światła lub wyciszanie dźwięków.

Naukowcy planują przeprowadzić długoterminowe badania wśród dzieci cierpiących na kolki, by sprawdzić, czy występują u nich objawy dziecięcego zespołu okresowego, takie jak np. migreny brzuszne, tj. okresowy ból brzucha, bez towarzyszącego mu bólu głowy.

Pierwszym objawem zespołu okresowego u dzieci jest łagodny kręcz szyi, tj. przymusowe przechylenie głowy, który pojawia się napadowo, zwykle między 2. a 8. miesiącem życia. Z kolei między 2. a 4. rokiem życia występują nagłe, trwające kilka sekund zawroty głowy, w trakcie których dochodzi do problemów z utrzymaniem pozycji stojącej. W wieku 5 lat pojawiają się cykliczne wymioty, a około 7 lat – migreny brzuszne.

(Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl)

4.8/5 - (235 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH