Gen odpowiedzialny za chroniczny ból pleców

Brytyjscy naukowcy zidentyfikowali gen odpowiedzialny za przewlekły ból pleców. Może się to przyczynić do opracowania skutecznych leków łagodzących tę dolegliwość.

Badacze z Uniwersytetu Cambridge usunęli gen HCN-2 z nerwów odbierających bodźce bólowe u myszy. Następnie poddali zwierzęta działaniu bodźców elektrycznych z wykorzystaniem kultur komórkowych po to, aby zobaczyć jak reagują bez jego obecności. Następnie eksperyment powtórzono na myszach, u których usunięto wcześniej gen HCN-2.

Ocena szybkości, z jaką myszy przerywały kontakt ze źródłem bolesnych bodźców, pozwoliła badaczom wywnioskować, że usunięcie genu HCN-2 skutkuje ustąpieniem bólu neurologicznego. Zabieg ten nie wyeliminował jednak ostrego, nagłego bólu.

Naukowcy liczą, że ich odkrycie poskutkuje opracowaniem nowych leków hamujących działanie białka aktywowanego przez gen HCN-2. Jest to nadzieja dla osób cierpiących na przewlekłe bóle neuropatologiczne, które zdaniem naukowców nie są wystarczająco skutecznie leczone.

Według profesora Petera McNaughtona, szefa zespołu badawczego, osoby zmagające się z neuropatologicznym bólem cierpią dlatego, że nie ma dla nich efektywnych środków przeciwbólowych. – Nasze badanie jest podstawą dla opracowania nowych, skuteczniejszych leków. Co istotne, usunięcie genu HCN-2 nie znosi odczuwania ostrego bólu, co chroni przed przypadkowymi uszkodzeniami – zaznacza naukowiec.

(Źródło: zdrowie.wieszjak.pl)

4.3/5 - (186 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH