Brokuły zapobiegają zwyrodnieniu stawów

Brokuły zapobiegają bolesnemu zwyrodnieniu stawów oraz pomagają je leczyć – przekonują naukowcy z University of East Anglia na łamach „Arthritis & Rheumatism”.

Dobroczynne właściwości brokułów znane były już wcześniej. Dotyczą one zapobiegania nowotworom oraz zabezpieczania skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym. Takie działanie ma obficie występujący w brokułach sulforafan. Z najnowszych ustaleń brytyjskich badaczy wynika, że substancja ta zapobiega także zwyrodnieniu stawów oraz spowalnia rozwój tej choroby.

Naukowcy z University of East Anglia zakończyli już badania laboratoryjne nad właściwościami brokułów, które były sprawdzane na myszach. Obecnie rozpoczynają eksperymenty z udziałem ludzi.

Już na tym etapie swoich badań naukowcy przekonują, że dieta zawierająca brokuły może sprzyjać zablokowaniu kluczowego enzymu, który powoduje uszkodzenia chrząstki i wpływa na rozwój zwyrodnienia stawów. Terapeutyczna dawka to może być zaledwie 100 g brokułów spożywanych codziennie.

Projekt badawczy potrwa trzy lata, a jego rozstrzygnięcia będą kluczowe, jako że coraz więcej społeczeństw się starzeje, a zwyrodnieniowe zapalenie stawów to jedna z chorób związanych z wiekiem.

Badacze stwierdzili, że w modelach laboratoryjnych destrukcji chrząstki zapobiega też występujący w czosnku disiarczek diallilu, dlatego zamierzają go uwzględnić w swoich eksperymentach.

(Źródło: zdrowie.dziennik.pl, kopalniawiedzy.pl)

4.8/5 - (140 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH