Palacze zarabiają mniej

Palacze zarabiają tylko 80 proc. tego co niepalący – wynika z badań przeprowadzonych przez ekonomistów – podaje NBC.

Julie Hotchkiss i Melinda Pitts, Ekonomistki Federalnego Banku Rezerw w Atlancie, doszły do wniosku, że palacze zarabiają mniej niż ich niepalący koledzy. Różnica może wynieść nawet jedną piątą na korzyść tych, którzy po papierosa nie sięgają.

Co ciekawe ludzie, którzy rzucili palenie i wytrwali w tej decyzji dłużej niż rok, zazwyczaj dostają pensje o siedem procent wyższe od tych, którzy nigdy nie palili.

Mając na myśli palacza, Hotchkiss i Pitts wzięły pod uwagę zarówno tych, którzy wypalają paczkę papierosów dziennie, jak i tych, którzy wychodzą puścić dymka towarzysko.

Badaczki podkreślają, że palacze wcale nie są mniej produktywni niż ich niepalący współpracownicy. Mimo to jednak ich zarobki są statystycznie niższe. Według ekonomistek, za rozbieżność zarobkową w 60 proc. odpowiadają czynniki demograficzne – przykładowo fakt, że generalnie palacze są gorzej wykształceni niż niepalący. Pozostałe czynniki opisano jako „niemierzalne”. Chodzi tu np. o tolerancję przełożonego na palenie papierosów i wychodzenie na przerwę na dymka.

Poza tym zwraca się uwagę na istnienie osobowych cech, które różnią palaczy, byłych palaczy i niepalących od zawsze. – Sugerujemy, że chodzi o występujący u palaczy chroniczny brak panowania nad sobą i niezdolność do rzucenia nałogu – twierdzi Frank Stafford z Uniwersytetu Michigan.

Z drugiej strony jednak, osoby, które rzuciły palenie, mogą mieć cechy osobowości pożądane w biznesie. Rozstanie się z nałogiem zwiększa samodyscyplinę. – Ta dyscyplina jest przydatna w miejscu pracy, o ile dotyczy zadań zawodowych, oczekiwań dotyczących wypełniania lojalności – wyjaśnia George Boué, ekspert zajmujący się zasobami ludzkimi.

(Źródło: zdrowie.dziennik.pl)

4.7/5 - (32 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH