Polscy pediatrzy i dietetycy opracowali nowy „Poradnik żywienia niemowląt”. Można się z niego dowiedzieć m.in. kiedy i jak wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlęcia, jak uniknąć najczęstszych błędów żywieniowych oraz czy są pokarmy lepsze i gorsze.
Publikacja jest zgodna z najnowszą wiedzą naukową i zaleceniami żywieniowymi z 2014 r. Można ją bezpłatnie pobrać ze strony internetowej programu edukacyjnego „1000 pierwszych dni dla zdrowia” (www.1000dni.pl).
Rodzice popełniają wiele błędów w żywieniu maluchów. Niemal 40 proc. rodziców nigdy nie słyszało o schemacie żywienia niemowląt. W rezultacie aż 20 proc. polskich niemowląt dostaje w ciągu doby 10 lub więcej posiłków, nie licząc drobnych przekąsek między nimi. Tymczasem zgodnie z zaleceniami, dzieci w pierwszym roku życia powinny być karmione 5-6 razy na dobę. Ponadto ok. 60 proc. z nich zbyt wcześnie otrzymuje pokarmy przeznaczone dla dorosłych.
-Obecnie wiemy, że żywienie dziecka w tzw. okresach krytycznych, czyli jeszcze w okresie prenatalnym, a także po narodzeniu – przyjmijmy umownie, że przez pierwsze 1000 dni życia – ma istotny wpływ na programowanie jego metabolizmu i stanu zdrowia we wszystkich kolejnych latach życia, w tym na ryzyko: otyłości, cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych, alergii, chorób autoimmunologicznych – powiedziała dr hab. Andrea Horvath z Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Dr Horvath zaznaczyła, że dotychczas wydawane zalecenia żywieniowe dla dzieci w bardziej restrykcyjny sposób definiowały zasady wprowadzania różnych pokarmów stałych do diety dziecka, zwłaszcza tych, które mogą być przyczyną alergii lub nietolerancji pokarmowej.
Przykładem może być gluten. Zgodnie z poprzednimi zaleceniami żywienia niemowląt, miał on być wprowadzany stopniowo w niewielkich ilościach nie wcześniej niż w 17. i nie później niż w 26 tyg. życia dziecka, jeszcze w okresie, gdy jest głównie karmione piersią. „Miało to promować tolerancję na gluten, jednak wyniki ostatnich badań wykazały, że różny czas wprowadzania glutenu do diety niemowlęcia pozostaje bez wpływu na ryzyko rozwoju celiakii. Zatem gluten należy traktować i wprowadzać tak samo jak inne pokarmy uzupełniające” – wyjaśniła dr Horvath.
Autorzy najnowszego poradnika kładą też duży nacisk na to, by poić dzieci przede wszystkim wodą, a nie słodzoną herbatą czy innymi słodkimi napojami.
(Źródło: naukawpolsce.pap.pl)