Kwasy omega-3 zmniejszają chęć na papierosa

Suplementy z kwasami omega-3 zmniejszają ochotę na nikotynę, a co za tym idzie – liczbę wypalanych dziennie papierosów.

-Substancje i leki, wykorzystywane obecnie, by pomóc ludziom w ograniczeniu i rzuceniu palenia, nie są zbyt skuteczne i wywołują efekty uboczne, z którymi trudno sobie poradzić. Wyniki naszego studium wskazują, że prawie pozbawiony skutków ubocznych, tani i łatwo dostępny suplement diety w postaci kwasów omega-3 znacząco ogranicza palenie – podkreśla dr Sharon Rabinovitz Shenkar z Uniwersytetu w Hajfie.

Palenie skutkuje zmniejszonym poziomem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 w mózgu. Ich niedobór uszkadza strukturę komórek i zaburza przekaźnictwo nerwowe w rejonach związanych z odczuwaniem przyjemności i satysfakcji. W rezultacie organizmowi palacza trudniej poradzić sobie z ochotą na kolejnego papierosa.

W izraelskim studium wzięło udział 48 palaczy w wieku 18-45 lat. W ciągu ubiegłego roku dziennie wypalali oni co najmniej 10 papierosów (średnio 14). Zdiagnozowano u nich umiarkowane uzależnienie od nikotyny. Średni wiek uczestników badania wynosił 29 lat, a średni wiek rozpoczęcia palenia plasował się poniżej 18. roku życia.

Badanych podzielono na dwie grupy. Jedna dostawała kapsułki z omega-3, druga placebo. Uczestnicy badania zażywali 5 kapsułek dziennie przez miesiąc. W sumie przyznali się oni do przyjęcia 94 proc. kapsułek. Na żadnym etapie eksperymentu nie proszono o zaprzestanie palenia.

Ochotę na nikotynę i jej spożycie naukowcy oceniali za pomocą specjalnych skal. Określano różne aspekty tych zjawisk, w tym brak kontroli nad paleniem czy przewidywaną ulgę/satysfakcję związaną z paleniem. Pomiary przeprowadzano przed rozpoczęciem studium, po 30 dniach zażywania kapsułek i po miesiącu od zakończenia suplementacji.

Przed każdym testem ochotnicy przez 2 godziny powstrzymywali się od palenia, a następnie prezentowano im bodźce wyzwalające ochotę na palenie.

O ile na początku studium nie było różnic między grupami, o tyle po miesiącu palacze zażywający omega-3 ograniczyli liczbę wypalanych papierosów średnio o 2 sztuki. Odnotowano też znaczący spadek ochoty na zapalenie. Po miesiącu od zakończenia suplementacji zachcianki nikotynowe nieco się nasiliły, ale nadal były znacznie niższe niż na początku.

W grupie zażywającej placebo w ciągu analizowanych 60 dni nie stwierdzono żadnych znaczących zmian ani w zakresie zachcianek, ani liczby wypalanych papierosów.

(Źródło: kopalniawiedzy.pl)

4.6/5 - (90 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH