Papierosy

Idzie z dymem

Wybrzeże i Mazury, najmniej skażone regiony Polski, są dotknięte plagą zachorowań na raka płuc – wynika z raportu Centrum Onkologii w Warszawie. Na 100 tys. mieszkańców północnej Polski co roku umierają na raka 223 osoby.

Dlaczego rak płuc częściej występuje właśnie tam, a nie na przykład na skażonym Śląsku czy w dużych miastach? – pytają reporterzy “Dziennika”. – Największy wpływ na zachorowalność ma zachowanie i styl życia ludzi, a nie stan otaczającego ich środowiska” – mówi współtwórczyni raportu dr Joanna Didkowska .

Okazuje się, że mieszkańcy nadmorskich miejscowości najwięcej palą. “Palacze, a przede wszystkim palące kobiety to nasza największa bolączka” – przyznaje na łamach “Dziennika” wojewódzki konsultant onkologii klinicznej w Zachodniopomorskiem Małgorzata Foszczyńska-Kłoda.

Polska jest w niechlubnej czołówce Europy pod względem umieralności na raka. Chorzy zbyt późno trafiają do onkologów. Tułają się od lekarza do lekarza i zanim trafią do specjalisty jest już za późno.

Jak pisze “Dziennik”, Polski nie stać wzorem krajów zachodnich – na wysokospecjalistyczne leczenie raka. O wiele tańsza jest profilaktyka. Dlatego rozpoczęto już badania przesiewowe na wielką skalę. Chodzi o to, by ludzie z nowotworem jak najszybciej dowiadywali się, że chorują i żeby poddali się terapii. Resort zdrowia obiecuje, że znajdzie na ten cel 3 miliardy zł w ciągu 10 lat.

4.3/5 - (320 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH