Cynk pomoże wykryć raka piersi

Analiza składu izotopowego cynku we krwi pacjentki może pomóc we wczesnym wykryciu raka piersi – twierdzą brytyjscy naukowcy na łamach czasopisma “Metallomics”. Choroba nieznacznie zmienia sposób, w jaki tkanki gospodarują cynkiem, różnicę można wykryć dzięki wykorzystaniu metod stosowanych do tej pory m.in. do badań procesów powstawania planet.

Badacze z Oxford University, Imperial College London i Natural History Museum w Londynie przeprowadzili wstępny eksperyment, do udziału w którym zaproszono pięć osób cierpiących na raka piersi i pięć zdrowych. Wykorzystano też próbki tkanki pobranej od osób z rakiem piersi. Zastosowano przy tym metody analizy izotopowej cynku około stu razy bardziej czułe, niż jakiekolwiek wcześniej stosowane w praktyce klinicznej.

Okazało się, że na podstawie badania krwi można tą metodą wykryć nawet subtelne zmiany postaci cynku wywołane przez chorobę nowotworową. Są szanse, że w ten sposób można będzie stworzyć nową, szybko i niezmiernie czułą metodę detekcji raka piersi na bardzo wczesnym etapie rozwoju.

-Od mniej więcej dekady wiemy, że tkanka nowotworu piersi zawiera dużo cynku, mechanizm komórkowy, który do tego prowadzi pozostawał tajemnicą – mówi kierująca badaniami dr Fiona Larner z Uniwersytetu w Oksfordzie. – Nasza praca pokazuje, że techniki stosowane w naukach o Ziemi pomagają nam zrozumieć nie tylko, jak cynk jest używany przez komórki rakowe, ale też, jak rak piersi może wpływać na zmiany zawartości cynku we krwi. To daje nadzieję na łatwy do wykrycia biomarker raka piersi.

Badacze mają nadzieję, że zrozumienie zachowania komórek rakowych, rozpoznanie procesu, w jaki zawierające siarkę białka wpływają na gospodarkę cynkiem, pomoże w poszukiwaniach nowych metod terapii. – Zrozumienie, w jaki sposób różne nowotwory modyfikują gospodarkę różnymi metalami, może otworzyć drogę do stworzenia nowych leków – mówi dr Larner.

(Źródło: rmf24.pl)

4.5/5 - (214 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH