Postęp w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych!

Jest nowy lek w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych (ChZS). To krystaliczny siarczan glukozaminy (pCGS).

Najnowsze dane dotyczące stosowania krystalicznego siarczanu glukozaminy w terapii choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych potwierdzają:

  • zasadność stosowania tego leku w terapii ChZS jako jedynej skutecznej formuły wśród glukozamin,
  • korzyści stosowania tego leku w aspekcie efektywności kosztowej opartej na skuteczności klinicznej.

Skuteczność krystalicznego siarczanu glukozaminy została właśnie potwierdzona

Nowe dane potwierdziły zasadność stosowania pCGS w zmniejszeniu nasilenia objawów i zapobiegania postępującej degeneracji stawów. Rozwiązanie to jest opłacalne w stosunku do korzyści klinicznych. Wykazano, że jedyną skuteczną w terapii ChZS postacią glukozaminy jest krystaliczny siarczan glukozaminy.

Choroba zwyrodnieniowa stawów – główna przyczyna niepełnosprawności

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest postępującą przewlekłą chorobą reumatyczną. Wywołuje ją stan zapalny lub uszkodzenie chrząstki stawowej. Choroba rozwija się zwykle u osób, które są  narażone na obciążenia stawów. Powodem są też zaburzenia jakościowe i ilościowe w obrębie chrząstki stawowej. Schorzenie może doprowadzić do konieczności operacji wymiany stawu. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest uważana za główną przyczynę niepełnosprawności na całym świecie.

Zapadalność na ChZS

Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka ponad 250 milionów ludzi na całym świecie. Na ChZS chorują przede wszystkim osoby powyżej 40 roku życia, głównie kobiety.

Leki stosowane w ChZS

Dostępnych jest wiele wolno działających leków objawowych stosowanych w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Spośród preparatów zawierających glukozaminę skuteczna jest tylko glukozamina w postaci krystalicznego siarczanu. Zmniejsza dolegliwości bólowe oraz poprawia czynności funkcjonalne stawu kolanowego. Długofalowo glukozamina w postaci krystalicznego siarczanu może chronić przed progresją choroby. W przypadku glukozamin w innych postaciach niż krystaliczny siarczan dane nie potwierdzają podobnego istotnego efektu terapeutycznego.

prof. Jean-Yves Reginster z Departamentu Zdrowia Publicznego, Epidemiologii i Ekonomiki Zdrowia, Uniwersytetu w Liege (Belgia):

Przeprowadziliśmy badania, które oceniły bezpieczeństwo stosowania wszystkich leków stosowanych obecnie w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Wykazały one, że siarczan glukozaminy jest całkowicie bezpieczny. Nie opisano działań niepożądanych, poważnych działań niepożądanych lub wycofania się pacjentów z badań przed ich zakończeniem. Badania kwestionują stosowanie paracetamolu jako pierwszej linii leczenia ChZS stawu kolanowego. W pierwszej kolejności właściwym wyborem jest terapia oparta na krystalicznym siarczanie glukozaminy i siarczanie chondroityny o czystości farmaceutycznej.

prof. Luca Gallelli, profesor farmakologii klinicznej z Magna Graecia School of Medicine, University of Catanzaro (Włochy):

Wyjątkowość krystalicznego siarczanu glukozaminy polega na stabilności chemicznej. Umożliwia ona osiągnięcie farmakologicznie aktywnego stężenia leku w osoczu.

Wyniki potwierdzają opłacalność stosowania krystalicznego siarczanu glukozaminy w terapii choroby zwyrodnieniowej stawów w porównaniu z innymi preparatami. Wynik opiera się na metodologii z zastosowaniem syntetycznego miernika stanu zdrowia – Indeksu Użyteczności Zdrowia (Health Utilities Index). Obejmują wszystkie dostępne dane z badań z zastosowaniem różnych preparatów zawierających glukozaminę w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego.

prof. Olivier Bruyère, profesor epidemiologii klinicznej w Departamencie Zdrowia Publicznego, Epidemiologii i Ekonomiki Zdrowia Uniwersytetu w Liège (Belgia):

Badania z zastosowaniem krystalicznego siarczanu glukozaminy potwierdzają jego skuteczność w terapii bólu w porównaniu z placebo. Długoterminowa obserwacja pacjentów z ChZS wykazała, że stosowanie krystalicznego siarczanu glukozaminy powoduje znaczne zmniejszenie liczby innych przyjmowanych leków. Należą do nich m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne. Zmniejsza się również liczby konsultacji i badań. Model symulacyjny wykazał, że kiedy dana postać farmaceutyczna glukozaminy wykazuje skuteczność kliniczną, to zawsze przekłada się to na znaczącą efektywność kosztową.

źródło: informacja prasowa Healthcare Practice Dept.
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH