Diagności laboratoryjni dla profilaktyki zdrowotnej

Diagności laboratoryjni dla profilaktyki zdrowotnej


Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych ustanowiła obchody Ogólnopolskiego Dnia Diagnosty Laboratoryjnego. Każdego roku będą się one odbywały 24 maja – w rocznicę złamania kodu genetycznego.

Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych to samorząd zawodowy, którego misją jest udzielanie dbałość o wysoką jakość świadczeń zdrowotnych z zakresu diagnostyki laboratoryjnej zgodnie z najnowszą wiedzą, nadzór nad prawidłowym poziomem szkolenia diagnostów laboratoryjnych. To także promowanie w społeczeństwie profilaktyki zdrowotnej i wiedzy o znaczeniu badań w leczeniu i profilaktyce. Samorząd poprzez prowadzenie właściwych rejestrów i ewidencji oraz wydawanie prawa do wykonywania zawodu porządkuje i nadzoruje środowisko diagnostów laboratoryjnych. Diagności laboratoryjni badają tkanki, płyny ustrojowe, a następnie poddają ocenie wiarygodność wyników tych badań i je interpretują. Diagnosta laboratoryjny pełni również rolę doradcy lekarza w zakresie doboru testów laboratoryjnych, interpretacji wyników oraz rozwiązywania problemów diagnostycznych.
Inspiracją do zorganizowania Ogólnopolskiego Dnia Diagnosty Laboratoryjnego stała się potrzeba promowania aktywnej profilaktyki zdrowotnej w Polsce. „Głównym celem było ustanowienie dnia popularyzującego znaczenie podstawowych badań diagnostycznych” – powiedziała prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych dr Elżbieta Puacz. „Każdego roku wybierzemy problem zdrowotny, stanowiący szczególnie istotne społecznie zagrożenie”.

Jubileusz 10-lecia Samorządu Diagnostów
Obchody I Ogólnopolskiego Dnia Diagnosty Laboratoryjnego łączyły się z 10-leciem powstania Samorządu Diagnostów Laboratoryjnych. „Jubileusz pełni bardzo ważną rolę w życiu środowiska. Jest okazją do pokazania roli diagnostów i zwrócenia uwagi całego środowiska medycznego oraz pacjentów na wartość świadczeń z zakresu diagnostyki laboratoryjnej” – mówiła dr Elżbieta Puacz.
Białaczka, ostre infekcje, anemia, toczeń – diagnostyka laboratoryjna dostarcza 60-90 proc. wszystkich informacji potrzebnych do podjęcia decyzji o skutecznym sposobie leczenia. Jednak w Polsce objawy i symptomy zewnętrzne są często jedynym wskazaniem do podjęcia terapii, a badania diagnostyczne wykonuje się zdecydowanie zbyt rzadko.
Diagnostyka wykrywa potencjalne schorzenia w bardzo wczesnej fazie: na poziomie komórki, a nie na poziomie organów, dzięki czemu zwiększa skuteczność i obniża koszty leczenia. Jednak z Narodowego Testu Zdrowia wynika, że Polacy badają się dopiero, gdy choroba daje już widoczne objawy. Poziom wiedzy Polaków na temat swojego stanu zdrowia jest alarmujący. 80 proc. badanych nie wie, jaki ma poziom cholesterolu we krwi, 70 proc. nie zna poziomu glukozy.
Nie korzystamy z bezpłatnych badań profilaktycznych oferowanych przez przychodnie. Tymczasem już sama morfologia i badanie OB są w stanie wykryć wiele zagrażających życiu chorób. Te badania powinny być podstawą przy stawianiu diagnozy, wyborze właściwej terapii i ocenie efektów leczenia. Jak mało wykonujemy badań laboratoryjnych ujawniają specjaliści mikrobiolodzy. Od lat apelują, żeby pacjenci przed podaniem antybiotyków mieli wykonane odpowiednie badania mikrobiologiczne co zapobiegnie ich zbędnemu podawaniu w przypadkach chorób wirusowych.
„Wbrew pozorom diagnostyka nie zwiększa kosztów leczenia, ale w perspektywie je obniża. Prawidłowa diagnoza ma ogromne znaczenia dla wyboru właściwego leczenia, a tylko takie daje szanse na powrót do zdrowia. Im wcześniej wykryta choroba, tym mniej jest zaawansowana, od tego zależy skuteczność i koszt leczenia” – powiedział prof. Marek Jagielski z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, „Co więcej badając się regularnie i poznając swoje własne czynniki ryzyka możemy wiele zrobić, by zapobiec ewentualnym chorobom, takim jak zawał serca czy udar mózgu”.


4.6/5 - (322 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH