Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych chce promować profilaktykę zdrowotną i wiedzę na temat znaczenia badań diagnostycznych w leczeniu i profilaktyce.
Inspiracją do ustanowienia Ogólnopolskiego Dnia Diagnosty Laboratoryjnego była potrzeba promowania profilaktyki zdrowotnej w Polsce. Dzień ten był obchodzony w różnych miastach Polski od maja do września.
– Naszym głównym celem była popularyzacja znaczenia podstawowych badań diagnostycznych. Jubileusz pełni również bardzo ważną rolę w życiu środowiska. Jest okazją do uświadomienia lekarzom i pacjentom rangi diagnostów i świadczeń z zakresu diagnostyki laboratoryjnej – podkreśla prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych dr Elżbieta Puacz.
Diagnostyka laboratoryjna dostarcza 60-90 proc. informacji niezbędnych do skutecznego leczenia. Dzięki morfologii i badaniu OB można wykryć wiele chorób zagrażających życiu. Tymczasem – jak zauważają mikrobiolodzy – w Polsce badania diagnostyczne wykonuje się zdecydowanie zbyt rzadko. Od lat apelują oni, żeby przed podaniem antybiotyków pacjenci byli poddawani badaniom mikrobiologicznym, co zapobiegnie zbędnemu ordynowaniu ich w przypadkach chorób wirusowych.
Uroczystości z okazji Dnia Diagnosty Laboratoryjnego rozpoczęła uroczysta gala, która odbyła się w Pałacu Prymasowskim w Warszawie. W kolejnych miesiącach obchody święta kontynuowano w: Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Białymstoku i Bydgoszczy. Jako ostatni świętowali diagności z Wrocławia – 28 września 2012 r. ▫