Medycyna nuklearna przyszłością leczenia

Medycyna nuklearna stanowi doskonałe uzupełnienie dla badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

Medycyna nuklearna jest jedną z dziedzin medycyny, która bezpiecznie wykorzystuje izotopy promieniotwórcze do diagnostyki i terapii chorób. Wśród badań wykorzystujących medycynę nuklearną wyróżnić można te tradycyjne, takie jak scyntygrafia kości, tarczycy czy serca. Są także zupełnie nowe badania, jak pozytonowa tomografia emisyjna, która zazwyczaj stanowi koniec ciągu diagnostycznego w różnych chorobach, zwłaszcza nowotworowych.

Co medycyna nuklearna daje pacjentom?

Medycyna nuklearna zapewnia indywidualizację postępowania z chorym oraz zaplanowanie właściwego leczenia.

prof. dr hab. n. med. Mirosław Dziuk – Dyrektor Sieci Pracowni PET/CT Affidea:

Jeżeli dokładnie wiemy, gdzie jest choroba, jak się zachowuje, w jaki sposób zmieniła organizm pacjenta, lepiej jesteśmy w stanie zaplanować leczenie chemio- czy radioterapią. Przede wszystkim możemy sprawdzić, czy to leczenie działa w danym przypadku. Jest to unikalne narzędzie, które wykorzystuje się do medycyny spersonalizowanej. Skierowane do tych pacjentów, którzy są bardzo ciężko chorzy i wymagają zindywidualizowanego leczenia.

Problemy z dostępnością

Głównym problemem medycyny nuklearnej jest jej dostępność dla pacjentów. Wysoko wyspecjalizowane ośrodki, w których wykonuje się takie badania znajdują się głównie w dużych miastach. Dodatkowym problemem są jak zwykle finanse. Zbyt mała liczba zakontraktowanych świadczeń w porównaniu z potrzebami pacjentów powoduje kolejki. Tym samym zmniejsza skuteczność działań diagnostycznych i leczniczych.

Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH